Obywatele skarżą się do rzecznika na Pocztę Polską w spr. zaległego abonamentu RTV

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych.

Publikacja: 06.08.2013 11:35

Obywatele skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na Pocztę Polską w spr. zaległego abonamentu RT

Obywatele skarżą się do Rzecznika Praw Obywatelskich na Pocztę Polską w spr. zaległego abonamentu RTV

Foto: www.sxc.hu

W skargach kierowanych do Biura RPO obywatele podnoszą, że zawarta w ustawie o opłatach abonamentowych norma stanowiąca, że w wyjątkowych przypadkach KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, jest ograniczana w uchwałach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W jednej z uchwał KRRiT ustaliła kryterium dochodowe, warunkujące pozytywne załatwienie wniosku w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości, podczas gdy przepisy ustawy nie dają podstaw do uzależniania zaistnienia wyjątkowych okoliczności od dochodów wnioskodawcy.

Przedmiotem licznych skarg - kierowanych głównie przez osoby starsze - są działania Poczty Polskiej S.A. związane z czynnościami egzekucyjnymi.

Zdaniem rzecznika, w wielu takich sprawach można byłoby wstrzymać lub zawiesić działania zmierzające do przymusowego egzekwowania zaległości abonamentowych. Rozważenia wymaga, czy informacje o wnioskach w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości nie powinny być przekazywane przez KRRiT do Poczty Polskiej S.A. w celu zawieszenia postępowania, zważywszy na trudności z terminowym rozpatrywaniem wniosków do KRRiT.

- W odniesieniu do osób, które nie złożyły wniosków do KRRiT i wobec których wszczynanie egzekucji mogłoby zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, należałoby rozważyć szersze korzystanie z uprawnienia KRRiT do umorzenia zaległości na wniosek Poczty Polskiej S.A. W sprawach, w których na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską S.A. zostały podjęte czynności egzekucyjne przez Naczelników Urzędów Skarbowych, celowe byłoby rozważenie skorzystania z prawa wierzyciela do żądania zawieszenia bądź umorzenia postępowania egzekucyjnego - proponuje rzecznik.

W związku z powyższym rzecznik praw obywatelskich zwrócił się o przedstawienie stanowiska w sprawie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem