Reklama
Rozwiń

Wyjazd do pracy za granicę nie przesądza o utracie meldunku

Samo przebywanie poza granicami kraju nie świadczy jeszcze o zamiarze trwałego opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Publikacja: 15.01.2014 13:36

Wyjazd do pracy za granicę nie przesądza o utracie meldunku

Foto: www.sxc.hu

Burmistrz gminy K. na wniosek B.K. orzekł o wymeldowaniu J.K. z miejsca stałego pobytu, podając, iż z wyjaśnień stron postępowania oraz świadków wynika, że mężczyzna opuścił budynek dobrowolnie i zamieszkał w Anglii. Pozostawił swoje rzeczy osobiste, jednakże sam fakt pozostawienia rzeczy osobistych lub pochodzących ze wspólnego dorobku małżonków nie świadczy o tym, że J.K. nie opuścił budynku.

W związku z tym burmistrz przyjął, że lokal mieszkalny nie jest miejscem stałego pobytu J.K., bowiem jego centrum życiowym jest Wielka Brytania, a nie Polska. Dodał, że co prawda mężczyzna oświadczył, że nie opuścił dotychczasowego miejsca pobytu i nie ma takiego zamiaru, a z powodu utrudniania wstępu do lokalu przez B.K. nie może się w im zatrzymywać podczas wizyt w kraju, to jednak nie przedstawił na to żadnych dowodów.

Decyzję burmistrza podtrzymał wojewoda, według którego istotną okolicznością było to, że J.K. nie kwestionował opuszczenia miejsca stałego pobytu. – Tymczasem o tym, czy dany lokal stanowi miejsce pobytu stałego decydujący jest fakt, że lokal ten stanowi centrum życiowe danej osoby – wskazał wojewoda.

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt III SA/Kr 463/13), który uchylił zarówno decyzję wojewody, jak i burmistrza.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych spełnienie przesłanki opuszczenia przez zainteresowaną osobę dotychczasowego miejsca pobytu stałego następuje wówczas, gdy jest ono dobrowolne i wynika z jej własnej woli. Koniecznym jest zatem dokonanie oceny zamiaru osoby, która ma być wymeldowana. Przy czym niezbędne w tej kwestii jest uwzględnienie obiektywnych przesłanek opuszczenia, takich jak: powód opuszczenia, możliwość dostępu do lokalu, wola powrotu i trzymywania związków z miejscem stałego pobytu, jak również pogodzenie się z dalszym niezamieszkiwaniem w nim.

W ocenie WSA w opisanym stanie faktycznym opuszczenie lokalu przez J.K. nie miało charakteru definitywnego. – Wbrew twierdzeniom organów administracji samo przebywanie przez stronę postępowania poza granicami kraju nie świadczy jeszcze o zamiarze trwałego opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu stałego – stwierdził sąd, który zaznaczył, iż „opuszczenie miejsca stałego pobytu  jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie w lokalu, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów".

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono