Od wprowadzenia obowiązku przedstawiania PESEL w sprawie cywilnej minęło raptem pół roku, a już do Sądu Najwyższego (III CZP 137/13) wpłynęło pytanie prawne w tej sprawie. Toruński Sąd Okręgowy zapytał, czy jeśli powód nie wskaże na wezwanie sądu danych pozwalających na ustalenie numeru PESEL pozwanego, postępowanie może zostać zawieszone.
Potrzebny rygor
O tym, że z ustaleniem PESEL podsądnego może być problem, wiedziano przed nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, ale nowy rygor „był potrzebny", by ukrócić rzadkie, ale zdarzające się pomyłki komorników (wierzycieli) co do osoby dłużnika.
Ustalenie PESEL jest teraz obowiązkiem sądu. Może on jednak zażądać od zainteresowanego, czyli powoda, niezbędnych danych. Z kolei gdy nie zostaną one wskazane w wyznaczonym terminie, sąd może zawiesić postępowanie. Tylko w e-postępowaniu powód, zwykle dostawca masowych usług, musi sam wskazać PESEL pozwanego (art. 177, 182 i 208 (1) kodeksu postępowania cywilnego).
W sprawie o zapłatę, którą zajmuje się toruński SO, powód, mimo wezwania Sądu Rejonowego, nie podał miejsca zameldowania dwóch pozwanych. Podał jednak miejsce zamieszkania, które zresztą od dawna wystarczało i którego wymaga procedura. SR zawiesił jednak postępowanie. W zażaleniu do SO powód wskazał, że dane o miejscu zamieszkania wykluczają ryzyko błędu. Rozpatrując zażalenie, SO powziął wątpliwość, czy sąd ma prawo zawiesić w takiej sytuacji postępowanie. Wskazał, że PESEL nie jest konieczny do prowadzenia sprawy i wydania wyroku.
Procedura wymaga jedynie wskazania go na klauzuli wykonalności. Stąd pytanie do SN, czy w razie niewskazania przez powoda na wezwanie sądu danych pozwalających ustalić numer PESEL pozwanego sąd może zawiesić postępowanie i na jakim etapie procesu. A jak wygląda praktyka?