Skala nadużyć związana z VAT dramatycznie wzrosła w 2013 r., a organy państwa nie są przygotowane do ścigania oszustów skarbowych – alarmowali przedstawiciele przedsiębiorców, urzędników skarbowych i ekspertów podatkowych podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą. Potwierdzają to nie tylko oficjalne dane, ale i niezależne wyliczenia.

– Zaległości budżetowe w VAT wyniosły na koniec 2013 r. prawie 21 mld zł, ale organom podatkowym udało się w drodze egzekucji ściągnąć zaledwie 2,1 mld zł – przytoczył dane Ministerstwa Finansów Kazimierz Poznański z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, dodając, że w rezultacie oszuści mają się w Polsce coraz lepiej.

Uczestniczący w konferencji przedstawiciele urzędów skarbowych podkreślali, że  ich siły i uprawnienia są zbyt szczupłe jak na sprawność międzynarodowych grup przestępczych. Proponowali, by włączyć do tej walki służby specjalne i dać więcej uprawnień urzędom kontroli skarbowej.

Zdaniem Tomasza Kassela, doradcy podatkowego z firmy PwC, najskuteczniejszą metodą zwalczania przestępstw podatkowych byłoby zacieśnienie współpracy służb skarbowych, prokuratury, a nawet służb specjalnych, i jasne określenie lidera tych wspólnych poczynań.

– W Czechach to przyniosło sukces. W Polsce wprawdzie różne służby współpracują w zwalczaniu oszustw podatkowych, ale z powodu braku lidera skuteczność się zmniejsza – zauważył ekspert.