Informatyzacja ma ułatwić korzystanie z akt stanu cywilnego

Od nowego roku większość procedur związanych ?z aktami stanu cywilnego ?ma być prowadzona ?w systemie elektronicznym.

Publikacja: 16.07.2014 09:37

Informatyzacja ma ułatwić korzystanie z akt stanu cywilnego

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Ramy prawne dla takich zmian zawiera projekt nowego prawa o aktach stanu cywilnego, przyjęty we wtorek przez rząd.

Od 1 stycznia w 2015 r., kiedy nowa ustawa wejdzie w życie, wszystkie czynności i zdarzenia z zakresu stanu cywilnego, m.in. ślub, będą ewidencjonowane w systemie informatycznym.

Akta stanu cywilnego sporządzone dotychczas na papierze będą stopniowo przenoszone do systemu elektronicznego, np. przy okazji dokonywania zmian w akcie. Umożliwi to uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju niezależnie od tego, gdzie jest przechowywany dany akt. Z kolei dostęp kierowników USC do elektronicznych aktów zwolni interesantów z przedkładania odpisów.

– Z pewnością ułatwi to pracę także urzędom – mówi Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP. – Wiele z nich jest obecnie w pełni skomputeryzowanych, co zależy m.in. od zamożności gminy, brakowało jednak ogólnopolskiego systemu. Ale także nowoczesnych, jaśniejszych przepisów.

Dlaczego dyskusja nad projektem trwała tak długo? – Bo to trudna i ważna dla ludzi regulacja – tłumaczy prezes Brzózka.

Dwa nowe wątki skupiły szczególną uwagę: to kwestia obco brzmiących imion oraz zaświadczeń dla osób, które chciałyby zawrzeć z osobą tej samej płci małżeństwo za granicą.

Jeśli chodzi o wybór imienia dla dziecka, to pozostanie zasada, że nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego czy zdrobniałego. Nowością będzie możliwość wybierania obcych imion, niezależnie od narodowości rodziców, oraz takich, które nie wskazują płci dziecka.

Z zaświadczenia polskiego urzędu stanu cywilnego o możliwości zawarcia małżeństwa za granicą nie znikną informacje o danych przyszłego małżonka, czego domagały się środowiska LGBT. Zatem USC nie wystawi go, jeśli wnioskodawca jako przyszłego małżonka wskaże osobę tej samej płci.

Pojawić się ma za to nowy dokument – o stanie cywilnym, który chyba powinien ułatwić Polakowi zawarcie małżeństwa jednopłciowego w kraju, gdzie związki jednej płci są legalne.

Nie budziło natomiast kontrowersji rozszerzenie możliwości zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego na wniosek nupturientów, co ma być ukłonem wobec zmian obyczajowych, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zatem opłata od takiego ślubu ma być wyższa. Wstępnie oszacowano, że średni koszt USC związany z udzieleniem ślubu poza jego siedzibą może wynosić ok. 1 tys. zł.

Etap legislacyjny: projekt ustawy trafi do Sejmu

Ramy prawne dla takich zmian zawiera projekt nowego prawa o aktach stanu cywilnego, przyjęty we wtorek przez rząd.

Od 1 stycznia w 2015 r., kiedy nowa ustawa wejdzie w życie, wszystkie czynności i zdarzenia z zakresu stanu cywilnego, m.in. ślub, będą ewidencjonowane w systemie informatycznym.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo