Po ostatniej nowelizacji ustawy o informatyzacji więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet. Efekty zmian są już widoczne. W tym roku do Urzędu m.st. Warszawy za pośrednictwem ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) wpłynęło już 4,5 tys. pism, w ubiegłym – 2897. Co zrobić, żeby skutecznie wysłać pismo do urzędu online?
Plusy nowoczesności
Po pierwsze, należy założyć konto na www.epuap.gov.pl. Podczas rejestracji należy podać dane osobowe, w tym PESEL, adres e-mail i login. Ważne jest podanie prawidłowego adresu e-mail, ponieważ na niego będzie przychodziła korespondencja dotycząca rejestracji.
Po dokonaniu rejestracji należy się zalogować na swoje konto i złożyć wniosek o założenie zaufanego profilu. Aby został rozpatrzony, należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić z wykorzystaniem podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem. Posiada go niewiele osób, a ponadto trzeba go odnawiać, co kosztuje.
Każdy może też potwierdzić swoją tożsamość osobiście w urzędzie, np. w oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w placówkach operatorów pocztowych, bankach i instytucjach kredytowych, które spełniają określone w przepisach warunki. Lista wszystkich punktów potwierdzających, a jest ich już ponad tysiąc, znajduje się na ePUAP.
Zaufany profil to odpowiednik podpisu elektronicznego w kontaktach z urzędami. Od momentu jego uzyskania można załatwiać niektóre sprawy administracyjne w sieci.