Adwokat z wyboru z VAT czy bez? Odpowie Trybunał Konstytucyjny

W przyszły czwartek Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok rozstrzygający czy koszty zastępstwa procesowego w przypadku wynagrodzenia adwokata z wyboru można zwiększyć o stawkę podatku VAT.

Aktualizacja: 01.04.2016 14:10 Publikacja: 01.04.2016 13:08

Adwokat z wyboru z VAT czy bez? Odpowie Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego oraz § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie zaskarżył pewien obywatel. Mężczyzna wniósł do sądu pozew o zapłatę. Żądanie pozwu obejmowało również zwrot kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw. Do kosztów tych zaliczono m.in. wynagrodzenie adwokata z wyboru, a także kwotę podatku od towarów i usług (23% VAT) od takiego wynagrodzenia.

W związku z tym, że proces zakończył się po myśli obywatela, sąd zasądził na jego rzecz – jako strony wygrywającej – należne koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego, ale bez zwiększenia ich o stawkę podatku VAT. Sąd stwierdził, że w § 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie opłat adwokackich prawodawca zdecydował, że podatek VAT ma wpływ na wysokość przyznanego wynagrodzenia wyłącznie w przypadku pomocy prawnej udzielanej z urzędu. W tym zakresie podatek VAT nie wchodzi w skład wynagrodzenia adwokata z wyboru, o którym mowa w art. 98 § 3 kodeksu postępowania cywilnego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo