Postanowienie Sądu Apelacyjnego z 22 stycznia 2013 r. wydane zostało w związku z naruszeniem dóbr osobistych znanej spółki z branży przetwórstwa metali, przez jednego z jej większościowych akcjonariuszy. Akcjonariusz ten - prowadząc liczne spory korporacyjne z innymi akcjonariuszami, a także z samą spółką - prowadził także wielopłaszczyznową krytykę poczynań zarządu, w tym m.in. pomawiał członków zarządu w formie e-maili rozsyłanych do pracowników i kontrahentów spółki.
Sąd orzekł, iż akcjonariusz nie może obrażać zarządu, zaś krytyka poczynań członków organów spółki nie może zawierać treści nieprawdziwych. Dopuszczalna jest jedynie krytyka w ramach przysługujących akcjonariuszowi uprawnień lub w interesie społecznym. W prawomocnym postanowieniu zabezpieczającym sąd zakazał również akcjonariuszowi używania obraźliwych określeń pod adresem członków zarządu spółki w trakcie trwania procesu (sygn. akt VI Acz 82/13).
Zdaniem radcy Anety Pankowskiej, która reprezentowała spółkę z ramienia kancelarii KWAŚNICKI, WRÓBEL & Partnerzy postanowienie to powinno ukrócić nieformalne działania akcjonariuszy, wspierające dążenie do zmiany zarządu wbrew woli innych akcjonariuszy. - Dążąc bowiem w zapamiętaniu do realizacji swych celów akcjonariusze często zapominają, że prowadzona „na zewnątrz" krytyka zarządu i spółki podważa wiarygodność spółki, a przez to może przynieść jej nieodwracalne szkody – podkreśla.
- Jest to bardzo ważne orzeczenie, także w szerszym kontekście relacji w spółkach kapitałowych, w tym pomiędzy członkami ich organów a akcjonariuszami/wspólnikami – wskazał radca prawny dr Radosław L. Kwaśnicki z Kancelarii RKKW, także pełnomocnik spółki w tej sprawie.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia sąd wskazał ponadto, że o ile w pewnych sytuacjach dozwolona jest krytyka działań zarządu ze strony akcjonariusza, o tyle brak jest podstaw do przyzwolenia na używanie określeń powszechnie uważanych za obraźliwe, czy sugerujących dopuszczenie się przez członków zarządu czynów karalnych. Za niedopuszczalne uznał rozpowszechnianie wypowiedzi krytycznych o zarządzie wobec pracowników spółki, wobec jej banku finansującego, a także wobec jej aktualnych i potencjalnych klientów.