Aktualizacja: 22.07.2015 17:11 Publikacja: 22.07.2015 17:11
Foto: www.sxc.hu
20 lipca w „Rzeczpospolitej" ukazał się wywiad z p. mec. Jarosławem Grzesiakiem, partnerem zarządzającym polskiej części amerykańskiej kancelarii prawniczej Greenberg Traurig. Większość wywiadu jest poświęcona usługom prawniczym świadczonym na rynku nieruchomości w Polsce. Greenberg Traurig jest dopiero od niedawna podmiotem próbującym odegrać na tym rynku znaczącą rolę w warunkach silnej i ukształtowanej od dawna konkurencji. Być może dlatego do wypowiedzi p. mec. Grzesiaka wkradło się kilka nieścisłości będących – jak sądzę – wynikiem niezbyt jeszcze dobrej znajomości polskich realiów w tej dziedzinie. I tak, twierdzenie rozmówcy „Rz", że u nas prawnicza praktyka nieruchomościowa dopiero „od pięciu – sześciu lat zaczęła wyrastać na jedną z najbardziej skomplikowanych i multidyscyplinarnych" nie odpowiada rzeczywistości. Jako wieloletni adwokat i szefowa jednej z największych takich praktyk na rynku, kierująca dwudziestoosobowym, doświadczonym w tej dziedzinie i mającym na koncie największe nieruchomościowe transakcje zespołem prawników, spieszę poinformować Szanownego Kolegę, że o owych skomplikowaniu i multidyscyplinarności można mówić od lat co najmniej piętnastu . Nie jest również prawdą, że nieruchomościami zajmują się w międzynarodowych i dużych polskich firmach, kilkuosobowe grupki – oprócz oczywiście wymienionych w wywiadzie p. Mecenasa kancelarii Dentons i GT. Podpowiadam kilka innych nazw: Baker&McKenzie, Clifford Chance, CMS, Linklaters i wreszcie Hogan Lovells, którego praktyką nieruchomościową mam przyjemność kierować od początku istnienia kancelarii w Polsce. Jeśli chciałoby się na jakimś rynku – a to rozumiem jest celem Kolegów z Greenberg Traurig – zająć poczesne miejsce, to warto rozejrzeć się wokół. Może wtedy będzie nieco łatwiej zaistnieć przy zachowaniu zasad etyki i uczciwej konkurencji.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Wszyscy muszą reagować na zmiany w otoczeniu, a jeśli potrafią, to powinni je wyprzedzać. Inaczej znikną z rynku. Ta zasada dotyczy wszystkich: i firm i samorządów prawniczych - mówi Maciej Bobrowicz, radca prawny, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przez trzy kadencje.
Nowa technologia jest w stanie wykonywać wiele rutynowych zadań, ale nie zmniejszy zapotrzebowania na wykwalifikowanych prawników. Ich rola będzie jednak ewoluować w kierunku analitycznych, strategicznych oraz zarządczych funkcji.
O dekadzie wspólnej drogi, recepcie na sukces i planach rozwoju opowiadają adwokatki Paulina Kieszkowska i Ewa Rutkowska oraz radca prawny Marcin Kolasiński, wspólnicy kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
Skala działalności, ale też pewien nieuchwytny duch kancelarii sprawiają, że najbardziej utalentowane osoby mogą rozwijać w CMS swoje kompetencje – mówi Andrzej Pośniak, partner zarządzający w kancelarii CMS.
Prawnicy, którzy publikują specjalistyczne teksty na stronie kancelarii, mogą skorzystać z preferencyjnych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Kancelaria HRLS Zwolińska & Zwoliński powiększyła zespół specjalizujący się w prawie pracy, zatrudniając prawniczkę Aleksandrę Woźniak. Aleksandra specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców w szerokim zakresie prawa pracy, obejmującym m.in. spory pracownicze, procesy rekrutacyjne, monitoring wizyjny, a także kwestie dotyczące benefitów i wynagrodzeń. Posiada także szerokie kompetencje w zakresie przygotowywania kluczowych dokumentów związanych z zarządzaniem zespołami oraz analizy przepisów prawa pracy w różnych jurysdykcjach.
Kwestia kancelarii odszkodowawczych wymaga uporządkowania. Ministerstwo Sprawiedliwości poszuka rozwiązań.
Rynek usług prawniczych w Polsce jest stabilny, a czołówka największych kancelarii trzyma się mocno.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas