W ramach inwestycji, firma Interhealth Canada Limited ma wybudować w Żywcu nowy ośrodek, który zastąpi jedyny szpital w tym regionie wycofywany z użytkowania. Partner prywatny będzie również odpowiedzialny za świadczenie usług medycznych w nowej placówce.
Na mocy podpisanych umów kredytowych Interhealth ma otrzymać finansowanie ze strony trzech banków FM Banku PBP, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Alior Banku. Zamknięcie finansowe transakcji powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.
„Pozyskanie finansowania dla szpitala w Żywcu zamyka kolejny etap pierwszego w Polsce projektu PPP tego typu w ochronie zdrowia, i - co ważniejsze - otwiera drogę dla kolejnych tego typu inwestycji w sektorze wymagającym ogromnych nakładów finansowych" – mówi Wadim Kurpias, partner kierujący Departamentem Infrastruktury i Finansowania Projektów w CMS. „Finansując projekt inwestycyjny z dziedziny ochrony zdrowia, trzeba się liczyć z pewną zmiennością otoczenia biznesu, co wynika m.in. ze sposobu zawierania kontraktów na usługi medyczne, zmieniającej się koncepcji ochrony zdrowia w Polsce, czy braku jednoznacznego określenia miejsca szpitali prywatnych w systemie publicznym. Cieszę się, że udało nam się zminimalizować ryzyka biznesowe na poziomie prawnym i negocjacje zakończyły się sukcesem" – podkreśla Tomasz Zwoliński, Of Counsel w Departamencie Bankowości i Finansów Międzynarodowych w kancelarii CMS w Warszawie.
Rola CMS - jako doradcy prawnego dla banków finansujących – obejmuje w tym projekcie: doradztwo prawne pod kątem zabezpieczenia interesu kredytodawców w świetle zawartej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, pomoc w zakresie ustrukturyzowania transakcji, przygotowanie i negocjowanie dokumentów finansowania inwestycji, a także koordynację procesu do chwili otrzymania środków przez inwestora.
Przy pierwszej w Polsce tego typu inwestycji w formule PPP w sektorze ochrony zdrowia pracował zespół CMS pod kierownictwem Andrew Kozlowskiego, partnera zarządzającego kancelarią na polskim rynku, w składzie: