Program rusza już w listopadzie i zainauguruje go debata z prof. Jerzym Bralczykiem o zrozumiałości języka prawniczego.
– Język jest dla prawnika podstawowym narzędziem pracy. Jasny przekaz ma większą siłę oddziaływania i wyraża szacunek dla klienta, który zwraca się do nas z prośbą o pomoc prawną – mówi adwokat Stefan Jacyno, wspólnik zarządzający kancelarii. – Studenci prawa nie ćwiczą pisania opinii prawnych czy pism procesowych. Młody prawnik uczy się tego dopiero w pracy, często powielając nie najlepsze wzorce.
W krajach anglojęzycznych od ponad 30 lat istnieje ruch Plain English Campaign działający na rzecz jasnej komunikacji w przestrzeni publicznej. Organizacja piętnuje zawiły język osób publicznych i instytucji (przyznając antynagrody Golden Bull Award) i nagradza jasny, zwięzły i poprawny językowo przekaz. O certyfikaty Plain English Campaign starają się instytucje i firmy prywatne, w tym kancelarie prawne.
Ten sam nurt pojawił się też w Polsce. W 2012 roku rzecznik praw obywatelskich objęła patronatem kampanię „Język urzędowy przyjazny obywatelom", stwierdzając, że zrozumiałe wytłumaczenie skomplikowanej materii w piśmie urzędowym dowodzi szacunku państwa dla obywatela.