Pierwszy z nich - Rafał Brzoska - pozyskał inwestorów, którzy wyłożą łącznie 81,7 mln euro, dla jego projektu międzynarodowej ekspansji sieci paczkomatów. Drugi – stojący na czele funduszu PEManagers Tomasz Czechowicz – zainwestował 20 mln USD w globalnego wicelidera rynku usług zamawiania taksówek przez Internet i aplikacje mobilne firmę GetTaxi. Obie transakcje mają ze sobą wiele wspólnego.
Firma easyPack działa na rynku od 2012 roku. Jest wspólnym przedsięwzięciem Grupy Integer.pl (obecnie 57,9 proc. udziałów) i funduszu PineBridge (33,1 proc.). Nowymi inwestorami zostali holding inwestycyjny Franklin Templeton (5 proc.) i TFI PZU (4 proc.). Razem zainwestują w to przedsięwzięcie 81,7 mln euro. Równocześnie Rafał Brzoska podpisał umowę z BGK, który udzielił spółce długoterminowego finansowania dłużnego w kwocie 36,7 mln USD na rozwój na rynku północnoamerykańskim.
easyPack specjalizuje się w budowie sieci nowatorskich samoobsługowych paczkomatów pod marką InPost, które na naszych oczach rewolucjonizują rynek przesyłek kurierskich. O ich powodzeniu decydują niższe koszty, dostępność 24 godziny na dobę, atrakcyjne lokalizacje i prostota obsługi. easyPack rozwija swoją działalność w wielu krajach na 5 kontynentach. Najwięcej, jak dotąd, terminali powstało w Polsce (1300) i Wielkiej Brytanii (1100). Do końca roku w Europie, Północnej Ameryce i na Bliskim Wschodzie w sumie ma ich być 5 tys. Dzięki kapitałowi pozyskanemu z obecnej rundy inwestycyjnej spółka będzie w stanie zbudować dodatkowych 4 tys. terminali.
Z kolei fundusze private equity zarządzane przez PEManagers inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Austrii, Niemiec, Turcji oraz krajów byłego ZSRS. Grupa PEManagers powstała poprzez wydzielenie w latach 2010-2012 działalności w zakresie zarządzania aktywami z Grupy MCI. Samo MCI Tomasz Czechowicz założył w 1999 roku. Obecnie PEManagers zarządza aktywami o wartości ok. 1,7 mld zł. GetTaxi, w które zainwestował subfundusz MCI.TechVentures 1.0, to izraelska spółka rozwijająca swój biznes m.in. w Izraelu, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. Jest największym graczem na rynku przewozu osób poza USA, gdzie na razie liderem jest jej główny konkurent Uber. Potencjał rynku usług zamawiania taksówek przez aplikacje jest jednak ogromny. Przychody GetTaxi w zeszłym roku przekroczyły 150 mln USD. W tym roku ma to być już 0,5 mld USD.
Co łączy obie transakcje i przedsięwzięcia? Po pierwsze ich innowacyjność. Popyt na paczkomaty Rafała Brzoski wynika z gwałtownego wzrostu rynku handlu internetowego. Szacuje się, że w przyszłym roku handel e-commerce będzie stanowić w skali globalnej już ok. jednej piątej całkowitej sprzedaży detalicznej, a jego wartość wyniesie 628-752 mld USD. Paczkomaty, jako tańsza i wygodniejsza forma dostarczania towarów do odbiorców końcowych, powoli wypierać będą tradycyjny system doręczania paczek. Można spodziewać się, że podobnie będzie z zamawianiem taksówek. Pewnie nie wszyscy przekonają się do tego od razu, ale po co robić to tradycyjnym sposobem, skoro zamawianie przez aplikację daje o wiele większe możliwości, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.