Opłaty za pobyt osób w ośrodkach wsparcia - rada gminy nie określa konkretnych stawek

Rada gminy jest upoważniona do ustalania szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt osób w ośrodkach wsparcia. Nie może natomiast określać konkretnej wysokości tej opłaty, a także sposobu i terminu jej wnoszenia.

Publikacja: 14.08.2018 06:30

Opłaty za pobyt osób w ośrodkach wsparcia - rada gminy nie określa konkretnych stawek

Foto: Fotolia.com

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia (art. 51 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: u.p.s.).

Ośrodek wsparcia, czyli co

Ośrodkiem wsparcia może być ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dzienny dom pomocy, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi oraz klub samopomocy. Ponadto za ośrodek wsparcia uznaje się również schronisko dla osób bezdomnych pomimo nieświadczenia w nim usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych (art. 51 ust. 4 i 5 u.p.s.).

Pobyt w ośrodkach wsparcia jest odpłatny. Wysokość opłaty za pobyt ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, uwzględniając przyznany zakres usług (art. 97 ust. 1 zd. 1 u.p.s.). Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 lutego 2017 r. (sygn. akt I OSK 1705/15), „przepis art. 97 ust. 1 u.p.s. zobowiązuje podmiot kierujący do uzgodnienia z osobą kierowaną wysokości opłaty za pobyt w ośrodku wsparcia jedynie w sytuacji, w której osoba ta w tym ośrodku korzysta z różnych usług wskazanych w art. 51 ust. 1 u.p.s. Uzgodnienie powinno wiązać się z ustalonym zakresem usług, gdyż zakres ten może być różny, w zależności od potrzeb osób".

Opłat za pobyt w ośrodkach wsparcia nie ponoszą osoby, jeżeli ich dochód jako osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego (art. 97 ust. 1 zd. 2 u.p.s.).

Uprawnienia rady

Szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia uchwala w zakresie zadań własnych odpowiednio rada powiatu lub rada gminy (art. 97 ust. 5 u.p.s.). Organ stanowiący j.s.t. jest zatem upoważniony wyłącznie do ustalania szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności, którymi powinien kierować się podmiot kierujący osobę do ośrodka wsparcia, a nie do precyzowania wysokości tej opłaty, czy sposobu i terminu jej wnoszenia. Stanowisko to potwierdził wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 1 marca 2012 r. (sygn. akt NPII.4131. 1.40.2012) w którym wskazał, że „przepis art. 97 ust. 5 u.p.s. stanowi jedynie upoważnienie dla organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia (...), nie zaś do określenia sposobu i terminu wnoszenia przedmiotowej opłaty".

Czytaj też:

Osoby starsze - na jakie wsparcie moga liczyć

Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej

Ile kosztuje pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym

Zaś wojewoda lubuski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 5 listopada 2012 r. (sygn. akt NK-I.4131.339.2012.AZie) uznał, że „jeżeli art. 97 ust. 1 u.p.s. stanowi, że opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, rada gminy nie ma kompetencji w tym zakresie, a w ramach szczegółowych zasad powinna określić jedynie granice, w ramach których opłata winna zostać ustalona przez uprawnione podmioty. Granic tych nie stanowią konkretne stawki opłat (wyrażone w procentach) uzależnione od wysokości dochodu". Także wojewoda wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 4 lipca 2018 r. (sygn. akt Nr KN – I.43131.1.290.2018.2) wskazał, że „opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną (...). Rada miejska ustalając szczegółowe zasady odpłatności, powinna określić jedynie granice, w ramach których opłata winna zostać ustalona przez uprawniony podmiot. Granic tych, w ocenie organu nadzoru, nie stanowią konkretne stawki opłat wyrażone procentowo i uzależnione od wysokości dochodu".

Zatem ustalenie przez organ uchwałodawczy j.s.t. konkretnej wysokości opłaty za pobyt w ośrodku wsparcia jest działaniem przekraczającym upoważnienie ustawowe zawarte w art. 97 ust. 5 u.p.s. oraz wkroczeniem w kompetencje innego organu, w tym przypadku – podmiotu kierującego do danego ośrodka wsparcia, który ustala wysokość opłaty w uzgodnieniu z osobą kierowaną.

Podstawa prawna: art. 51 ust. 1, 4 i 5, art. 97 ust. 1 i 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1769 ze zm.)

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia (art. 51 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: u.p.s.).

Ośrodek wsparcia, czyli co

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego