Zadowolenie z dziś oraz optymizm co do jutra - tak można krótko podsumować wyniki ankiety przeprowadzonej wśród prawników zajmujących się obsługą przedsiębiorstw przez Instytut Badania Opinii Ipsos. Sondaż, wykonany na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer, jest swego rodzaju barometrem koniunktury na rynku usług prawniczych (WK Index). To już trzecia jego edycja. Poprzednie, z maja i października 2006 r., także pokazywały optymizm w ocenie sytuacji ekonomicznej w kraju i satysfakcję branży z rosnącego popytu na pracę prawników. Koniunktura na usługi prawnicze jest oczywistym skutkiem gospodarczej hossy, jaką przeżywa Polska.
Także ostatnie badanie, którego wyniki będą oficjalnie podane dzisiaj, nie pozostawia wątpliwości: szefowie i wspólnicy największych polskich firm prawniczych nadal uważają, że jest dobrze i będzie dobrze. Wzrósł odsetek tych, którzy oceniają, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku (56 proc., 39 - że w złym). Już 90 proc. badanych widzi poprawę sytuacji gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach (poprzednio 64 proc.). Z 52 do 61 wzrósł procent osób spodziewających się dalszej poprawy tej sytuacji, a liczba tych, którzy przewidują pogorszenie, zmalała z 19 do 8 proc.
Od pierwszego badania znacząco zwiększył się - z 44 do 80 proc. - odsetek prawników uważających, że bezrobocie w najbliższej przyszłości będzie spadać.
Za główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej pytani prawnicy uważają: inflację prawa (62 proc.), biurokrację i skomplikowane procedury administracyjnoprawne oraz przewlekłość sądowych procesów gospodarczych (po 54 proc.)
Prawnicy dostrzegają, że ich klienci poprawili w ostatnim roku wyniki ekonomiczne. I oczekują tego samego w przyszłym.