Prawnik z marketu: po poradę jak na zakupy do sklepu

Przedstawiciele korporacji prawniczych mają wątpliwości, czy etyczne jest świadczenie usług w marketach.

Publikacja: 31.12.2014 08:37

Prawnik z marketu: po poradę jak na zakupy do sklepu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Powstające w galeriach handlowych punkty porad prawnych często współpracują z adwokatami i radcami prawnymi w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

– Ustawa o radcach prawnych, a dokładnie jej art. 8 ust. 1, wskazuje, w jakiej formie radca prawny wykonuje zawód. Wśród  dostępnych form nie ma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – zwraca uwagę Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Podobnie jest u adwokatów.

Mateusz Wiechowski, który założył taki punkt w stołecznej galerii handlowej, podkreśla jednak, że spółka z o.o. prowadzi po prostu punkt porad. Adwokaci i radcy prawni prowadzą własną działalność i tylko z nią współpracują. Jeśli jest taka potrzeba, bo sprawa musi np. trafić do sądu – podpisują z klientem pełnomocnictwo.

Etyczne wątpliwości

Wiceprezes Bereza obawia się, że może dochodzić do obrazy przepisów ustawy lub naruszenia kodeksu etyki. Zarówno u radców prawnych, jak i adwokatów zakazane jest korzystanie z płatnego pośrednictwa.

– Powinno się też zwracać uwagę na to, z kim i jaka umowa jest zawarta. Dla  bezpieczeństwa klienta ważne jest, by łączyła go właśnie z radcą prawnym, którego obowiązują określone zasady etyki  – mówi mec. Bereza.

Obawy o jakość

Przedstawiciele samorządów adwokackich i radcowskich mówią także o swoich wątpliwościach związanych z tym, jakiej jakości pomoc  uzyska klient w takim punkcie.

– Mamy w tej chwili 12 prawników – czterech w dwóch punktach, ośmiu w kancelariach, część posiada uprawnienia radcowskie. Nie ma wątpliwości co do jakości przygotowywanych przez nas pism – odpiera te zarzuty Karol Obrębski, który założył punkty prawne w Krakowie.

A Mateusz Wiechowski argumentuje:

– Standardem w naszej pracy jest, że najpierw dowiadujemy się o szczegółach danej sprawy, potem wyceniamy jej obsługę. Klient może się nie zgodzić na wskazaną przez nas kwotę. Podpisując umowę, wie, ile sprawa będzie go kosztowała. To powinno się stać standardem także w pracy innych prawników i kancelarii – mówi Wiechowski.

Obrębski prognozuje, że punktów będzie coraz więcej. Zgłaszają się do niego m.in. osoby zainteresowane franczyzą.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem