Powstające w galeriach handlowych punkty porad prawnych często współpracują z adwokatami i radcami prawnymi w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
– Ustawa o radcach prawnych, a dokładnie jej art. 8 ust. 1, wskazuje, w jakiej formie radca prawny wykonuje zawód. Wśród dostępnych form nie ma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – zwraca uwagę Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Podobnie jest u adwokatów.
Mateusz Wiechowski, który założył taki punkt w stołecznej galerii handlowej, podkreśla jednak, że spółka z o.o. prowadzi po prostu punkt porad. Adwokaci i radcy prawni prowadzą własną działalność i tylko z nią współpracują. Jeśli jest taka potrzeba, bo sprawa musi np. trafić do sądu – podpisują z klientem pełnomocnictwo.
Etyczne wątpliwości
Wiceprezes Bereza obawia się, że może dochodzić do obrazy przepisów ustawy lub naruszenia kodeksu etyki. Zarówno u radców prawnych, jak i adwokatów zakazane jest korzystanie z płatnego pośrednictwa.
– Powinno się też zwracać uwagę na to, z kim i jaka umowa jest zawarta. Dla bezpieczeństwa klienta ważne jest, by łączyła go właśnie z radcą prawnym, którego obowiązują określone zasady etyki – mówi mec. Bereza.