Ruszyła agencja ratingowa GPW

W piątek rozpoczął działalność Instytut Analiz?i Ratingu – agencja ratingowa warszawskiej giełdy. Instytucją pokieruje ?Maja Goettig.

Publikacja: 23.06.2014 08:06

Maja Goettig została szefową Instytutu Analiz i Ratingu

Maja Goettig została szefową Instytutu Analiz i Ratingu

Foto: materiały prasowe

Instytut skoncentruje się na ocenie wiarygodności kredytowej małych i średnich przedsiębiorstw. Nie będzie więc konkurować z dużymi agencjami ratingowymi, takimi jak Fitch, S&P czy Moody's, które analizują perspektywy finansowe dużych spółek przeprowadzających międzynarodowe emisje obligacji.

Inicjatywę giełdy przychylnie ocenia Komisja Nadzoru Finansowego. – Rynek papierów dłużnych, szczególnie tych emitowanych przez prywatne firmy średniej wielkości, potrzebuje bezpieczeństwa i płynności, a profesjonalne ratingi mogą zwiększyć wiarygodność emitentów w oczach inwestorów – uważa Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

Pierwsze ratingi IAR opublikuje za mniej więcej rok.

– Chcemy, aby – w zależności od segmentu rynku – agencja nadawała ratingi 30–70 proc. przeprowadzanych emisji. Będziemy się koncentrować na segmencie małych i średnich firm, w którym posiadanie ratingu jest rzadkością. Obecnie zdecydowana mniejszość, bo tylko ok. 10 proc., emisji przeprowadzanych w Polsce ma rating – mówi Maja Goettig, prezes IAR, w wywiadzie opublikowanym w dzisiejszym „Parkiecie".

Goettig przekonuje, że coraz więcej firm będzie emitować obligacje. – Na koniec I kwartału wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez przedsiębiorstwa wzrosła o prawie 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, do poziomu 41 mld zł. Perspektywy dla tego rynku są bardzo obiecujące, biorąc pod uwagę spodziewany wzrost potrzeb inwestycyjnych polskich firm w kontekście poprawiającej się sytuacji gospodarczej. Powstanie naszej agencji oznacza zatem wykorzystanie szansy biznesowej związanej z dynamicznym rozwojem rynku obligacji – uważa Goettig.

Aby przekonać również niewielkie firmy do poddawania się ocenie wiarygodności kredytowej, IAR musi zaproponować przystępny poziom opłat. – Będą dostosowane do realiów krajowego rynku i zróżnicowane, tak aby nasze usługi były dostępne również dla mniejszych podmiotów. Przewidujemy również, że na początku opłaty za rating będą niższe, aby zachęcić spółki do skorzystania z naszej oferty – zapewnia szefowa IAR.

—Jan Morbiato

Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ubezpieczenia
Warta z rekordową sprzedażą ubezpieczeń w 2024 r. Zysk, rentowność i rating w górę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne