Tylko panowie na razie mają prawo do emerytury częściowej. I z niego korzystają: w kwietniu otrzymywało ją dwustu 65-latków, a pod koniec sierpnia – już siedmiuset. Panie muszą poczekać jeszcze kilka lat zanim będą mogły skorzystać z tego świadczenia.
Co to jest emerytura częściowa?
Emeryturę częściową wprowadzono do ubezpieczeń społecznych gdy wydłużono powszechny wiek emerytalny do 67. roku życia. Stanie się tak w przypadku mężczyzn od 2020 roku, kobiet - od 2040 r. Dano jednak możliwość osobom, które zechcą wcześniej skorzystać z prawa do świadczeń – emeryturę częściową.
Świadczenie można dostać gdy ma się odpowiedni wiek: 62 lata kobiety i 65 mężczyźni, staż ubezpieczeniowy: 35 lat – panie i 40 lat – panowie. Nie osiągnęło się powszechnego (podwyższonego) wieku emerytalnego.
W tym roku mogą z niej skorzystać panowie, urodzeni w 1949 roku (kończą 65 lat) i to na kilka miesięcy. Jeśli jakiś pan obchodzi 65 urodziny w tym tygodniu, wystąpi o emeryturę częściową od października, to może ją otrzymywać przez co najmniej siedem miesięcy, bo osiągnie wiek emerytalny w kwietniu przyszłego roku. Wtedy, jeśli chce dostać świadczenie pełne – musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Ale może również pobierać emeryturę częściową, może się to okazać interesującym rozwiązaniem dla osób pracujących.