- Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych – poinformował UOKiK, który zaakceptował te zobowiązania jako wychodzące naprzeciw konsumentom.
W efekcie produkty obarczone opłatami likwidacyjnymi zostaną wycofane lub nie będą pobierane opłaty likwidacyjne, a konsumenci odstępujący od już zawartej umowy poniosą dużo niższe koszty.
- Przyjęliśmy zobowiązania ubezpieczycieli, gdyż w naszej ocenie znacząco i niezwłocznie poprawiają one sytuację konsumentów dotkniętych problemem wysokich kosztów rezygnacji z polis - powiedział Prezes UOKiK Adam Jasser.
- Decyzja UOKiK oznacza akceptację przez urząd zaproponowanych przez nas w toku postępowania zobowiązań dotyczących Kapitalnej Przyszłości. Jest to ubezpieczenie o charakterze inwestycyjnym ze składką regularną. Rozwiązania wypracowane w dialogu z UOKiK są wymagające dla nas i korzystne dla klientów. Uważamy, że to właściwa droga na obecnym etapie rozwoju rynku – powiedział Adam Uszpolewicz, prezes Avivy, w komentarzu do decyzji Urzędu.
UOKiK zarzucił siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, że wprowadzając opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty początkowe zawarcia ubezpieczenia - głównie wynagrodzenie pośredników ubezpieczeniowych. W ocenie Urzędu powinny one obciążać w głównej mierze ubezpieczycieli, a ich poniesienie stanowi zwyczajne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym tzw. UFK to polisy zakładające podział środków częściowo na ubezpieczenie, a częściowo na inwestowanie. Umowa jest zawierana na wiele lat. Inwestycja może przynieść zysk dopiero po wielu latach, ale możliwa jest również strata. Zazwyczaj wcześniejsza rezygnacja z zawartej umowy oznacza utratę całości lub części środków w związku z opłata likwidacyjną. Wartość zgromadzonego w tych produktach kapitału sięga 56 mld zł.