Nadchodzi czas wyboru między OFE a ZUS. Co się komu opłaca

Emerytalne okienko transferowe będzie trwać od 1 kwietnia do 31 lipca – poinformowały nas resorty finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. To pierwsza od 8 lat możliwość przekierowania części składki na ubezpieczenia społeczne.

Publikacja: 13.03.2024 11:01

Nadchodzi czas wyboru między OFE a ZUS. Co się komu opłaca

Foto: Adobe Stock

Tzw. okienko transferowe to czas, w którym każdy, kto jest uprawniony do oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych, może zdecydować, czy chce, aby część jego składki na ubezpieczenia społeczne trafiała do OFE czy też woli, by szła ona na jego subkonto w ZUS.

Pierwsze okienko od 8 lat

Zgodnie z przepisami, okienka otwierają się raz na cztery lata, poprzednie przepadło jednak z powodu pandemii. Teraz resorty finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdziły nam, że w tym roku okienko będzie, a o wyborze między OFE i ZUS będziemy decydować w okresie od początku kwietnia do końca lipca. Resort pracy przygotowuje rozporządzenie z aktualnym wykazem nazw wszystkich otwartych funduszy emerytalnych. To konieczne, bo w okresie 8 lat, które upłynęły od poprzedniego okienka transferowego na rynku otwartych funduszy emerytalnych zaszły procesy konsolidacyjne polegające na połączeniu PTE lub przejęciu zarządzania OFE, które skutkowały likwidacją części powszechnych towarzystw i zarządzanych przez nie otwartych funduszy emerytalnych.

Czytaj więcej

Co 20. pracownik jest w wieku emerytalnym

Co wybrać: OFE czy ZUS?

- W związku z zakazem akwizycji, OFE nie mogą aktywnie namawiać klientów do żadnej z tych opcji. Wskazujemy jednak, że w przypadku OFE środki są inwestowane w realną gospodarkę, przede wszystkim w akcje polskich spółek. Stopa zwrotu to zatem nie decyzja administracyjna, ale realny wzrost wartości aktywów. Odkładanie oszczędności w OFE to także element dywersyfikacji portfela emerytalnego – część składek gromadzona jest w ZUS, a część w OFE. Oznacza to, że pracują one na dwa sposoby w dwóch różnych instytucjach – mówi Szymon Ożóg, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE.

Te same argumenty podnosi Piotr Pindel, prezes zarządu Generali PTE. - Obecnie stopa zwrotu OFE głównie zależy od ponad 80 proc. aktywów zainwestowanych na rynkach akcyjnych, w zdecydowanej większości na polskiej giełdzie, na których notowane są podmioty reprezentujące wyniki powyżej średniej dla całej gospodarki – mówi prezes Pindel.

Dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego precyzuje, że w 2024 r. wyboru OFE czy subkonto ZUS dokonają osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat (mężczyźni urodzeni od 1969 r.). Przedmiotem ich decyzji będzie, jednakże jedynie 2,92 proc. podstawy wymiaru składki, które może trafiać na ich rachunek OFE albo na subkonto ZUS. - Nie można dać jednoznacznej opinii co wybrać OFE czy ZUS, ale warto zastanowić się czy ubezpieczony komfortowo czuje się, gdy jego środki inwestowane są na rynku kapitałowym czy może woli w miarę stabilną waloryzację na subkoncie. Czy interesują go potencjalnie większe zyski, czy też boi się jednak ryzyka – podpowiada ekspert IE. - Co ważne oba rozwiązania gwarantują dziedzicznie środków, a w przyszłości wypłatę całego świadczenia, także części z OFE przez ZUS - dodaje.

- Biorąc pod uwagę przewidywane waloryzacje w ZUS wybór właśnie ZUS może się opłacać osobom przed emeryturą, które już powoli wchodzą w mechanizm suwaka, a nie chcą ryzykować w ostatnich latach oszczędzania w OFE – tłumaczy tymczasem Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Millennium DM. - Tym niemniej jednak, biorąc pod uwagę że dotyczy to tylko składki, a nie wartości aktywów zgromadzonych w OFE, decyzja ta nie ma w zasadzie większego znaczenia dla przyszłej emerytury - przekonuje.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy