Pracownicze plany kapitałowe z założenia są programem powszechnym. Oznacza to m.in., że powinna je u siebie uruchomić i udostępnić pracownikom znakomita większość firm. Znaczna część z nich tego jednak nie zrobiła.
Czytaj więcej
W firmach, które uruchomiły program pracowniczych planów kapitałowych, przystąpiło do niego łącznie 30 proc. osób, a zgromadzone aktywa to już przeszło 7 mld zł.
Jak już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", do programu PPK nie dołączyło ponad 680 tys. z 939 tys. firm do tego zobowiązanych. Wśród nich jest 19 dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają przynajmniej 250 pracowników. Takie firmy miały obowiązek uruchomić PPK w pierwszej kolejności. Ponadto do programu nie zgłosiły się też 282 średnie firmy (zatrudniających od 50 do 249 pracowników), 1817 małych (liczących od 20 do 49 pracowników) i aż 678 536 mikrofirm (do 19 pracowników).
Nie oznacza to, że wszystkie te firmy złamały przepisy. Mikrofirmy zatrudniające do 9 osób mogły bowiem nie uruchamiać PPK, gdy wszyscy pracownicy zadeklarowali, że nie chcą w nich uczestniczyć. Z obowiązku uruchomienia PPK zwalniało też funkcjonowanie w firmie alternatywnego programu, czyli pracowniczego programu emerytalnego. Jeśli firma ma PPE, nie musi mieć PPK.