Współpracujący z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju fundusz Witelo podpisał umowy inwestycyjne z Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital, przeznaczając na inwestycje w tych funduszach 100 mln zł.

W sumie grupa PZU zasiliła Witelo kwotą 200 mln zł. Docelowo program ma dysponować 500 mln zł, ale PZU rozmawia z inwestorami zagranicznymi, których wejście do Witelo może spowodować, że aktywa funduszu przekroczą tę kwotę.

Fundusz funduszy

Witelo wystartował we wrześniu ubiegłego roku pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju. Teraz zaczyna inwestować w topowe fundusze venture capital. Założony przez twórcę Skype'a Atomico dysponuje mocnym zespołem inwestycyjnym zapewniającym wsparcie start-upom. DN Capital to odnosząca sukcesy europejska firma venture capital, zarządzająca środkami o wartości ponad 370 mln euro w czterech funduszach. Evolution Equity Partners jest skoncentrowany na perspektywicznym sektorze cyberbezpieczeństwa. Fundusze te zobowiązały się do aktywnego poszukiwania inwestycji w Polsce.

– Fundusz Witelo przyciągnął najlepszych globalnych inwestorów, co umożliwi budowę w Polsce ekosystemu venture capital, z którego skorzystają zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z całego świata. Dla Polski jest to olbrzymia szansa nie tylko na promocję krajowego biznesu, ale także na ściągnięcie nad Wisłę innowacyjnego know-how – mówi wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Pociąg zmiany technologicznej

Przedstawiciele funduszy podkreślają, że z punktu widzenia inwestorów kluczowe znaczenie w młodej firmie ubiegającej się o fundusze ma zespół, który musi pokazać, że czymś się wyróżnia.

– Szukamy takich rzeczy jak wizja i ambicje – wyjaśnia Chris Barnes, dyrektor operacji w Atomico. A Steven Schlenker, założyciel i dyrektor zarządzający DN Capital, dodaje, że chce mieć zespoły, które mogą rozszerzać biznes na różne kraje na świecie.

– Sektor ubezpieczeniowy zmieni się szybciej, niż myślimy. Big data, sztuczna inteligencja mają dużo większy potencjał do zmiany sektora ubezpieczeń niż w bankowości. Nasza filozofia jest następująca: albo możemy stać w bezruchu i dać się przejechać, albo wsiąść do pociągu zmiany technologicznej i być maszynistą, nie tylko pasażerem. My wybieramy to drugie. Jako grupa mamy wszelkie składniki, by być twórcą takiej zmiany – podsumowuje Michał Krupiński, prezes PZU.

Inwestycje długoterminowe

Z inwestycjami venture capital wiąże się duże ryzyko, ale przeważnie oczekiwana jest wysoka, bo aż dwucyfrowa, stopa zwrotu. Większość funduszy ma 10 lat w horyzoncie inwestycyjnym.

Przedstawiciele PZU podkreślają, że dla nich jest to zaleta, bo szukają długoterminowych inwestycji. Ubezpieczyciel ma ich bowiem w portfelu niewiele, za to w segmencie ubezpieczeń życiowych ma wiele długoterminowych zobowiązań.

Opinia

Paweł Surówka, prezes PZU Życie

Chcemy zrobić coś, co jest w Polsce nietypowe: zainwestować za granicą i liczyć, że się to zwróci. My jako PZU nie jesteśmy w stanie rozpoznać, które start-upy mogą się stać Uberem czy Airbnb, ale jesteśmy w stanie rozpoznać, który fundusz to potrafi. Bardzo niewiele funduszy jest w stanie dokonać analizy, kilka miało jedną udaną inwestycje, która później się nie powtórzyła. Witelo zainwestuje w fundusze VC, które na tym polu mają osiągnięcia. Jednocześnie nie każdy może zainwestować w topowe fundusze VC. Tu odbywa się staranna selekcja. Zaangażowanie w Witelo globalnych funduszy VC pokazuje pozycję PZU jako wiarygodnego partnera.