W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka będzie kupować nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między Żyrardowem, Grodziskiem Mazowieckim i Sochaczewem. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów. Adresatami Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) są wszyscy właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości ze wskazanego obszaru przyszłej inwestycji.
– Mimo epidemii COVID-19 i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku uruchamiamy Program Dobrowolnych Nabyć. Jednocześnie zamierzamy sprawdzić, czy wśród mieszkańców obszaru inwestycji CPK dominuje chęć sprzedaży nieruchomości, czy też zamiany na inną – mówił Marcin Horała, podczas internetowej konferencji prasowej.
– Czekamy na zgłoszenia od mieszkańców, którzy są zainteresowani sprzedażą na warunkach rynkowych swoich nieruchomości na potrzeby CPK. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych właścicieli, którzy wiedząc o planach inwestycyjnych CPK, chcą zmienić miejsce zamieszkania już dziś, bez czekania na decyzję lokalizacyjną – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Nie podano ceny po jakiej państwo jest gotowe odkupić ziemię rolną i nieruchomości. Wiadomo, że na tym obszarze dzisiaj cena za metr kwadratowy, to (zależnie od lokalizacji) kilka złotych.
Podstawowe zasady, na których opiera się PDN to: dobrowolność po obu stronach transakcji i przejrzystość procedury – oczywiście, przy zagwarantowaniu sprzedającym poufności dotyczącej konkretnych procesów negocjacyjnych. Wartość każdej nieruchomości ma być określana przez niezależnych rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe.