Przekop Mierzei Wiślanej. Ile faktycznie jest tam bursztynu

Wbrew zeszłotygodniowym opiniom ministra Macieja Małeckiego, nie 6,9 tony, a kilka razy mniej bursztynu może być na terenie przekopu Mierzei Wiślanej – pisze Onet.

Aktualizacja: 28.07.2020 20:36 Publikacja: 28.07.2020 19:13

Przekop Mierzei Wiślanej. Ile faktycznie jest tam bursztynu

Foto: Adobe Stock

Onet pisze, że przekopu Mierzei Wiślanej nic już nie zatrzyma. W okolicy powstał duży parking i punkt widokowy na hałdy piachu i pracujące dźwigi. Co rusz przyjeżdżają tutaj nowe auta. Spotkać można i meleksy, które na stałe w swoje trasy wbiły już przystanek pod nazwą "Przekop".

Onet przypomina, że przekop Mierzei Wiślanej budził i nadal budzi wiele kontrowersji. Inwestycja trwa w najlepsze, mimo braku postanowienia ws. decyzji środowiskowej. Przekop ma być gotowy w 2022 roku.

- Wykonawca wykonał tymczasowe nabrzeże przeładunkowe na Zalewie Wiślanym. Prowadzi też prace związane z pogrążaniem ścianek szczelnych na Zalewie Wiślanym w ramach wykonania Sztucznej Wyspy. Wykonał około 40 proc. zakresu prac związanych z umocnieniem skarp. Trwa również pogrążanie grodzic stalowych śluzy. Prowadzone są także intensywne prace przy obu falochronach – mówi Onetowi Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni .

W zeszłym tygodniu Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, stwierdził, że na tereniu przekopu jest blisko 7 ton bursztynu. Niestety okazało się, że wspomniane przez niego 6,9 tony bursztynu dotyczy całej Mierzei Wiślanej, a nie terenu przekopu. Informację wiceministra Małeckiego wyprostowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kierzkowska zaznaczyła, że wciąż aktualne są dane z zeszłego roku, które mówią o 1,4 tony bursztynu. Wówczas Urząd Morski zlecił wykonanie badania terenu na przekopie Mierzei Wiślanej. Analiza miała wykazać, na jakiej głębokości leżą złoża bursztynu, jaką ich część można wydobyć i jakim kosztem. Miała też przynieść odpowiedź, ile warte są tutejsze złoża bursztynu.

W 2019 r. wykryto dwa większe złoża bursztynu. W północnej części jest to około 900 kg , w południowej - 500 kg. Ich rzeczywista wartość to około 1,4 mln zł. Jednak przyjęto bardzo wysoki przelicznik 1000 zł za kilogram.

- Bursztyn, który uda się odzyskać z materiału pochodzącego z wykopów, stanowić będzie własność Skarbu Państwa i zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony – tłumaczyła Kierzkowska w rozmowie z Onetem.

Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne