Rosjanie oburzeni rekomendacją EASA. „To nowe sankcje i wspieranie terroryzmu”

Nowe zalecenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), by omijać przestrzeń powietrzną zachodniej Rosji, ma za zadanie uderzyć w gospodarkę – uważa Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja).

Publikacja: 12.01.2025 14:56

Port lotniczy Szeremietiewo w Moskwie

Port lotniczy Szeremietiewo w Moskwie

Foto: Bloomberg

W ostatni czwartek, 9 stycznia, EASA wydała biuletyn, w którym rekomenduje, by ze względów bezpieczeństwa linie lotnicze omijały terytorium Rosji zachodniej i wstrzymały operacje do Moskwy, Sankt Petersburga, Rostowa nad Donem, Jekaterynburga i Samary.

To zalecenie nie dotyczy linii europejskich, amerykańskich, japońskich i południowokoreańskich, dla których niebo nad Rosją jest zamknięte od marca 2022 roku. Chodzi tutaj o przewoźników z krajów trzecich, głównie z Chin oraz Bliskiego Wschodu, ale także Turcji i Uzbekistanu, które otrzymały od EASA akredytację na operowanie w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Zalecenie wydano po ostrzelaniu przez rosyjską obronę przeciwlotniczą embraera azerskich linii AZAL, który 25 grudnia 2025 roku rozbił się w Kazachstanie. Z 67 pasażerów znajdujących się na jego pokładzie uratowano 29 osób.

Zdaniem Rosjan w tych ograniczeniach wcale nie chodzi o bezpieczeństwo

Według Rosjan mają one na celu uderzenie w rosyjskie lotnictwo. Aerofłot już ucierpiał. Zdaniem Rosawiacji to zalecenie wpisuje się w politykę antyrosyjskich sankcji i ma ograniczyć przede wszystkim operacje przewoźników latających z Chin do Europy.

Czytaj więcej

Azerbejdżan, Izrael i Kazachstan wstrzymują loty do Rosji. Ma to związek z katastrofą

Dla Rosjan już samo zniknięcie europejskich przewoźników, którzy od 2022 roku nie korzystają z prawa do przelotów nad Syberią, oznacza ubytek 300 mln dolarów w budżecie. Z tych pieniędzy korzystał przede wszystkim Aerofłot.

— Teraz zalecenie EASA nie jest niczym innym jak kolejnymi sankcjami, które mają wywrzeć presję na rosyjski transport lotniczy. Jest to jeszcze jedna próba zmniejszenia liczby połączeń do europejskich portów wykonywanych przez azjatyckich przewoźników, którzy korzystają z prawa do przelotów szlakiem transsyberyjskim — powiedział agencji Interfax przedstawiciel Rosawiacji.

Jego zdaniem EASA stara się w ten sposób przywrócić konkurencyjność linii europejskich na tej trasie. Unijne, japońskie i południowokoreańskie linie, omijając Syberię, lecą trasą, która wydłuża podróż między Azją a Europą nawet o ponad 2 godziny. Na przykład w przypadku rejsu z Londynu do Tokio samolot, zamiast pokonywać 9,5 tys. km, musi przelecieć 12 tys. km.

Czytaj więcej

Linie lotnicze ograniczają przeloty nad Rosją

Według Rosawiacji nowe zalecenie EASA, tłumaczone obawami o bezpieczeństwo, jest wręcz absurdalne w kontekście innych sankcji, w tym zakazu dostarczania rosyjskim liniom lotniczym części zamiennych do eksploatowanych zachodnich samolotów. Wiąże się to z wyższymi kosztami takich operacji (paliwo, czas pracy załóg, dłuższe rotacje samolotów), które zwiększyły się dla „Europejczyków” o 37,5 mln dolarów tygodniowo.

Uderzenie w rosyjskie lotnictwo

— EASA ma bardzo wybiórcze podejście do bezpieczeństwa lotniczego — mówił przedstawiciel Rosawiacji. Jego zdaniem rosyjski transport lotniczy jest bezpieczny, tak samo jak cała globalna branża. — Na to wskazują nasze dane statystyczne — dodał.

Zdaniem przedstawiciela Rosawiacji ostatnia rekomendacja EASA oznacza „kapitulację przed reżimem Kijowa, który z coraz większym natężeniem i coraz głębiej atakuje terytorium Rosji. A to z kolei wymaga zwiększonej aktywności rosyjskiej obrony przeciwlotniczej, która musi odpowiedzieć na ukraińskie rakiety i drony niszczące także rosyjskie lotniska. W tej kwestii EASA się nie wypowiada i nie potępia takich ataków, które nie są niczym innym jak aktami terroryzmu wymierzonymi w rosyjskie obiekty cywilne” — czytamy w informacji Interfaxu.

Przedstawiciel Rosawiacji wprost oskarża w niej EASA o to, że w tej sytuacji nie zachowuje się jak agencja bezpieczeństwa lotniczego, ale jak „patron terrorystów i bezwolne narzędzie w polityce Unii Europejskiej”.

Transport
Guillaume Faury: Przyłożyliśmy się, żeby nasza oferta dla LOT-u była mocna
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Transport
Tak flota cieni omija sankcje. Kto na tym dobrze zarabia?
Transport
Atak hakerski na system opłat drogowych Rosji. Tiry utknęły w bramkach
Transport
Indie przestają wpuszczać tankowce floty cieni
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Transport
Lodowa porażka Putina. Brakuje statków na wodach Arktyki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście