Prezydent dał rozkaz wojsku. I jest nowa linia lotnicza

Z Mexico City wystartował pierwszy rejs nowej linii lotniczej. O jej założeniu zdecydował prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador.

Publikacja: 27.12.2023 12:17

Prezydent dał rozkaz wojsku. I jest nowa linia lotnicza

Foto: Bloomberg

Samolot wystartował ze stolicy kraju Mexico City i wylądował w karaibskim kurorcie Tulum. Nowa linia nazywa się Mexicana i jest spadkobiercą bankruta o tej samej nazwie. Tyle, że teraz operatorem przewoźnika jest meksykańska armia.

Wojskowy mega holding

Meksykanie uważają, że ich głowa państwa nadużyła w tym wypadku swoich uprawnień, polecając wojsku co ma robić w sferze niezwiązanej z obronnością. Tyle, że w Meksyku akurat to wojskowy holding zarządza kilkunastoma lotniskami, hotelami, koleją, ośrodkami turystycznymi. Wojsku podlega także służba celna kraju. Do holdingu należy operator promów, który wozi pasażerów z lądu na Isla Marias, a jego załogę stanowią żołnierze.

Jak jednak zapewnia minister obrony Meksyku, gen. Luís Cresencio Sandoval, tak rozbudowana część gospodarcza armii nie jest niczym nadzwyczajnym w krajach rozwiniętych. Rzeczywiście są takie kraje, gdzie linie lotnicze zarządzane są przez wojsko — to Kuba, Kolumbia, Argentyna i Sri Lanka. Tyle, że w swojej flocie mają one malutkie samolociki, które są w stanie dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakątków kraju, gdzie nie dolatują linie komercyjne, bo popyt na podróże nie daje im finansowego uzasadnienia.

Czytaj więcej

Meksyk wyprzedził Chiny w handlu z USA

Umowa z Boeingiem

W planach nowa Mexicana ma rozbudować siatkę do 20 kierunków, wszystkie będą krajowe i połączą stolicę z miastami średniej wielkości, ale i słynnymi kurortami, takimi, jak Cancun. Do obsługi tych połączeń armia wypożyczy u Boeinga 10 samolotów typu B737-400 razem z załogami. Według wstępnej informacji Ministerstwa Obrony, umowa z Boeingiem miała być warta 4 mld dol. Ale, jak potem skorygował gen. Luis Cresencio Sandoval chodziło tu o 4 mld pesos, czyli w przeliczeniu ok. 214 mln euro.

Personel pokładowy ma być cywilny, ale Meksykanie już teraz żartują, że komunikat „Zapiąć pasy” będzie brzmiał : „Zapiąć pasy. To rozkaz! ”. Bilety mają być tanie, przynajmniej o 18-20 proc. tańsze, niż teraz na tych samych trasach trzeba za nie zapłacić w liniach prywatnych — zapewnia gen Luis Cresencio Sandoval. I nie ukrywa, że absolutnie nie liczy na szybką rentowność nowego przewoźnika. To oznacza, że nowa Mexicana utrzyma się w powietrzu dzięki państwowym subsydiom.

Lotnisko nielubiane i niepotrzebne

Przewoźnik ma operować z zarządzanego przez wojsko nowego stołecznego lotniska Felipe Angeles, z którego nie chcą latać komercyjne linie lotnicze. Felipe Angeles jest oddalone od centrum miasta o 49 kilometrów. Nowe lotnisko zostało wybudowane pod rządami Andrésa Manuela Lópeza Obradora, miało jego pełne wsparcie i jest 3. portem obsługującym stolicę. Zdaniem prezydenta nowy przewoźnik powinien w przyszłości stać się oficjalną linią, którą będą podróżowali wysocy urzędnicy administracji państwowej.

Mexicana ma w przyszłości również dostarczać pasażerów do operowanych przez wojsko pociągów turystycznych Maya Trenes. Na razie trwa budowa turystycznej linii kolejowej, która połączy nadmorskie kurorty z Półwyspem Jukatan.

Żelazny elektorat

Meksykański prezydent znany jest z tego, że jest zwolennikiem własności państwowej. W przeszłości wielokrotnie krytykował prywatyzację przeprowadzoną przez poprzednie administracje. A zarządzanie gospodarką przez armię uznał za najlepszą gwarancję, że w kraju nie będzie korupcji.

Samolot wystartował ze stolicy kraju Mexico City i wylądował w karaibskim kurorcie Tulum. Nowa linia nazywa się Mexicana i jest spadkobiercą bankruta o tej samej nazwie. Tyle, że teraz operatorem przewoźnika jest meksykańska armia.

Wojskowy mega holding

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Pierwsze lotnisko w Polsce z nowoczesnymi skanerami bagażu. Skróci kolejki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Transport
100 zł za 8 dni jazdy pociągami. Koleje Śląskie kuszą na majówkę. A inni?
Transport
Singapurskie Changi nie jest już najlepszym lotniskiem na świecie
Transport
Polowanie na rosyjskie samoloty. Pomagają systemy śledzenia lotów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat