Łukaszenko sprzedał Iranowi rządowy samolot objęty sankcjami

Objęty niedawno sankcjami USA samolot, którym latali białoruski dyktator i jego świta, odbył niecodzienny lot. Najpierw jako maszyna irańskich, a potem saudyjskich linii lotniczych, przeleciał z Mińska na lotnisko w Iranie. Eksperci twierdza, że Teheran kupił samolot od Białorusi.

Publikacja: 28.03.2023 17:19

Aleksandr Łukaszenko

Aleksandr Łukaszenko

Foto: PAP/EPA

Samolot z floty Aleksandra Łukaszenki, Boeing 737-800 o numerze rejestracyjnym EW-001RA, który 24 marca został objęty sankcjami Białego Domu, co uniemożliwia jego serwisowanie, obsługę i wymianę części, wykonał w niedzielę 26 marca dość nietypowy lot - pisze Nasza Niwa.

Czytaj więcej

Czarna lista UE rosyjskich przewoźników? Rosawiacja: i tak będziemy latać

Samolot wystartował z lotniska w Mińsku pod znakiem wywoławczym irańskich linii lotniczych Caspian Airlines - IV2703 / CPN2703, co można zobaczyć w publicznych serwisach śledzenia lotów. Gdy przelatywał nad Kazachstanem, inne publiczne radary internetowe zaczęły identyfikować go jako Boeinga o numerze rejestracyjnym HZ-ARA z Arabii Saudyjskiej, bo samolot leciał z kodem ICAO tego kraju. Tymczasem prawdziwy saudyjski Boeing HZ-ARA właśnie w tym momencie przyleciał do Rijadu z Kuala Lumpur.

Czytaj więcej

Do ich samolotów lepiej nie wsiadaj. Lista UE niebezpiecznych przewoźników

W wyniku tych manewrów w niedzielę wieczorem Boeing 737-800 wylądował w Iranie, jednak nie na lotnisku międzynarodowym, a na lotnisku dla lotów krajowych irańskich sił powietrznych i samolotów rządowych tego kraju - Teheran Mehrabad.

Według niezależnych ekspertów i dziennikarzy białoruskich może to oznaczać, że Łukaszenko sprzedał objęty sankcjami samolot Iranowi.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Transport
Autosan w końcu produkuje broń. Pancerny waran znad Sanu
Transport
Linie lotnicze zbierają rezerwacje na lot elektrykiem. Odbędzie się w 2028 r.
Transport
Ukraińcy chcą więcej połączeń kolejowych z Polską. Testują swoje nowe wagony
Transport
Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów
Transport
OT Logistics stawia na rozwój w portach