Łukaszenko sprzedał Iranowi rządowy samolot objęty sankcjami

Objęty niedawno sankcjami USA samolot, którym latali białoruski dyktator i jego świta, odbył niecodzienny lot. Najpierw jako maszyna irańskich, a potem saudyjskich linii lotniczych, przeleciał z Mińska na lotnisko w Iranie. Eksperci twierdza, że Teheran kupił samolot od Białorusi.

Publikacja: 28.03.2023 17:19

Aleksandr Łukaszenko

Aleksandr Łukaszenko

Foto: PAP/EPA

Samolot z floty Aleksandra Łukaszenki, Boeing 737-800 o numerze rejestracyjnym EW-001RA, który 24 marca został objęty sankcjami Białego Domu, co uniemożliwia jego serwisowanie, obsługę i wymianę części, wykonał w niedzielę 26 marca dość nietypowy lot - pisze Nasza Niwa.

Czytaj więcej

Czarna lista UE rosyjskich przewoźników? Rosawiacja: i tak będziemy latać

Samolot wystartował z lotniska w Mińsku pod znakiem wywoławczym irańskich linii lotniczych Caspian Airlines - IV2703 / CPN2703, co można zobaczyć w publicznych serwisach śledzenia lotów. Gdy przelatywał nad Kazachstanem, inne publiczne radary internetowe zaczęły identyfikować go jako Boeinga o numerze rejestracyjnym HZ-ARA z Arabii Saudyjskiej, bo samolot leciał z kodem ICAO tego kraju. Tymczasem prawdziwy saudyjski Boeing HZ-ARA właśnie w tym momencie przyleciał do Rijadu z Kuala Lumpur.

Czytaj więcej

Do ich samolotów lepiej nie wsiadaj. Lista UE niebezpiecznych przewoźników

W wyniku tych manewrów w niedzielę wieczorem Boeing 737-800 wylądował w Iranie, jednak nie na lotnisku międzynarodowym, a na lotnisku dla lotów krajowych irańskich sił powietrznych i samolotów rządowych tego kraju - Teheran Mehrabad.

Według niezależnych ekspertów i dziennikarzy białoruskich może to oznaczać, że Łukaszenko sprzedał objęty sankcjami samolot Iranowi.

Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut
Transport
Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie
Transport
Linie lotnicze z problemami w dostawach przez wiele lat
Transport
Węgrzy chcą odkupić lotnisko w Budapeszcie. Ale nie mają pieniędzy
Transport
Rząd USA zdecydował: British Airways ma zapłacić 1,1 mln dol. kary