CPK połknie lotniczą spółkę. PPL przekształca się w spółkę akcyjną

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała podpisał akt przekształcający Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) w spółkę prawa handlowego. Jest to wypełnienie zapisów ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego i przybliża wchłonięcie PPL przez CPK.

Publikacja: 17.02.2023 16:20

CPK połknie lotniczą spółkę. PPL przekształca się w spółkę akcyjną

Foto: PPL

Marcin Horała, obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a wcześniej wiceminister infrastruktury i budownictwa, wielokrotnie przekonywał, że nie ma sensu utrzymywać dwóch oddzielnych podmiotów zarządzających aktywami lotniczymi w Polsce, stąd pomysł na przeniesienie PPL do CPK. Dodatkowo jeszcze PPL to spółka bogata, bo zarządza polskimi lotniskami. I wypracowuje zysk. Jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Posiada też udziały w większości portów regionalnych w Polsce.

Po wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców PPL będzie mógł funkcjonować na rynku usług lotniczych jako spółka prawa handlowego. Jak podkreślono w komunikacie prasowym, w takiej formie prawnej działa większość zarządców portów lotniczych w Europie, w tym szwedzka Swedavia i francuski Aeroport De Paris (ADP).

Czytaj więcej

Prezes Ryanaira: CPK wymyślili głupi politycy. Nie to miejsce i nie ten czas

Oznacza to odejście od formy prawnej przedsiębiorstwa państwowego. W Polsce w tej chwili istnieje 10 aktywnych podmiotów tego typu, ale tylko PPL o tak dużej skali działalności. PPL zatrudnia ok. 2 tys. pracowników, CPK — 600.

– Podpisując dziś akt przekształcenia PPL w spółkę akcyjną, wykonujemy zapowiedziany, krok w kierunku budowy grupy kapitałowej CPK, która będzie mogła łatwiej sprostać wymaganiom rynkowym i być oparciem dla całego sektora. Celem jest stworzenie najsilniejszej grupy lotniskowej w Europie Środkowo-Wschodniej i istotnego lotniczego podmiotu na lotniskowej arenie europejskiej - uważa Marcin Horała.

Kolejnym krokiem w ramach przygotowanego planu ma być wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji nowej spółki PPL do spółki celowej CPK (jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego CPK), co powinno się wydarzyć do końca III kwartału tego roku.

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem