Deputowani uznali, że taka nazwa jest niedopuszczalna, że ośmieszy Indie, zwłaszcza że Gaya położona w w północno-wschodnich Indiach w stanie Bihar, ma w tym kraju status „świętego miasta”, do którego przyjeżdżają pielgrzymki wiernych. Parlament zobowiązał rząd w Delhi, aby wystąpił do IATA o zmianę oznaczenia lotniska na łatwiejsze do zaakceptowania. Sugerowany nowy kod, to YAG.

Gaya jest rzeczywiście znana ze swojej pięknej świątyni Bodhgaya zbudowanej w XVIII wieku nad rzeką Falgu i uważana za miejsce oświecenia Gautama Buddy. Międzynarodowe lotnisko w liczącym niespełna pół miliona mieście jest oddalone od niej o kilka kilometrów.

W tej sytuacji indyjskie Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego wystąpiło do IATA, ale zrzeszenie wyjaśniło, ze kod lotniskowy może zostać zmieniony wyłącznie w sytuacji, gdyby to oznaczenie z jakichkolwiek powodów zagrażała bezpieczeństwu operacji. IATA dodała również, że zgodnie z Rezolucją 763 kody lotniskowe są nadawane raz na zawsze, więc Gaya musi pozostać GAY.

Trzyliterowe kody lotniskowe IATA identyfikują konkretne lotniska i obowiązują na całym świecie. Nadawane są w centrali IATA w Montrealu tak, aby w żadnym wypadku nie mogło dojść do pomyłki np. w dostarczaniu bagażu. Dlatego Warszawa ma kod WAW, Kraków KRK, Frankfurt FRA, Monachium MUC, Londyn Heathrow LHR itd.

Kody lotniskowe po raz pierwszy zostały nadane jeszcze w latach 1930. w Stanach Zjednoczonych. Wtedy były dwuliterowe, a nadawał je amerykański system prognoz meteorologicznych i tylko w USA. Dlatego zmieniono je na trzyliterowe, żeby wystarczyło kombinacji identyfikujących porty na całym świecie.