Agencja Reutera informuje, że kierowcy zostali zatrzymani za "nielegalne jeżdżenie wynajętym samochodem bez ważnego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej osób trzecich".

Aresztowano 20 mężczyzn i jedna kobietę. Zatrzymani są w wieku od 21 do 59 lat. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Uber tymczasem wydał oświadczenie w którym wyraża dezaprobatę i rozczarowanie działaniami policji. Firma zapewnia, że wszystkie samochody i kierowcy są ubezpieczeni, tak by przejazd pasażerów był absolutnie bezpieczny.

W marcu tego roku sąd w Hongkongu skazał pięciu kierowców Ubera za jazdę taksówka bez wymaganej licencji i nakazał im zapłacić po 10 tys. dolarów hongkońskich (ponad 1,2 tysiąca dolarów USA) kary - pisze Reuters.

W 2015 roku policja w Hongkongu weszła do biur Ubera w tym mieście i skonfiskowała komputery oraz dokumenty - przypomina portal ctvnews.ca.

Uber pod lupą prokuratorów w USA

Resort sprawiedliwości USA prowadzi dochodzenie przeciw firmie Uber. Zastrzeżenia prokuratorów wzbudza stosowanie przez Ubera aplikacji Greyball w celu uniknięcia kar i lokalnych inspekcji.

Kierowcy Ubera stosujący oprogramowanie Greyball mogą upewnić się, czy potencjalny klient nie jest tajnym inspektorem władz lokalnych, który sprawdza przestrzeganie przepisów regulujących działalność firm transportowych, takich jak Uber.

Dzięki Greyballowi kierowcy Ubera mogli ustrzec się surowych kar w przypadku świadczenia usług przewozowych w miejscowościach, w których działalność takich firm jest zakazana.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Oprogramowanie Greyball wykorzystuje dane uzyskane z aplikacji mobilnej Ubera i z innych źródeł, takie jak numery kart płatniczych wydawanych przez władze miejskie swoim pracownikom, lokalizacja urzędów, komend policji i straży miejskiej czy typ smartfona użytego do zamówienia kursu.

Uber w celu uniknięcia odpowiedzialności za łamanie lokalnych przepisów stosował ten program w USA, m.in. w Portland, Bostonie i Las Vegas, a także w Paryżu, w Australii, w Chinach i w Korei Południowej.

Śledztwo resortu sprawiedliwości prowadzone przez prokuratorów federalnych w San Francisco, gdzie mieści się siedziba Ubera - jak poinformowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości anonimowo cytowani na łamach piątkowego wydania dziennika "Wall Street Journal" - znajduje się na wstępnym etapie.

Zdaniem ekspertów dochodzenie prokuratorów federalnych może zaowocować przedstawieniem firmie Uber zarzutów kryminalnych.

Uber Technologies Inc. to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm „nowej gospodarki", ekonomii współdzielenia, została założona w roku 2009 w San Francisco. Obecnie firma oferuje swoje usługi w 570 miastach w ponad 70 państwach, w tym od roku 2014 w Polsce.