Przez dwa lata odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków. Jako ksiądz od początku działalności NSZZ „Solidarność" dawał duchowe wsparcie robotnikom. Niezłomnością w pomocy prześladowanym w czasach PRL-u, a także dużym poczuciem humoru zyskał sobie popularność i sympatię.
Odprawiane przez Popiełuszkę w stanie wojennym msze za Ojczyznę w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tłumy. To ściągnęło na niego represje ze strony komunistycznych władz, które uznawały działalność księdza za jawną walkę z systemem. W 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa porwali i bestialsko zamordowali księdza. Film o Jerzym Popiełuszce, którego Kościół ogłosił błogosławionym, opowiada historię jego życia od czasów dzieciństwa, spędzonego na podlaskiej wsi, aż do tragicznego końca.
Jest to nie tylko biografia słynnego księdza, ale także kronika najważniejszych wydarzeń z najnowszej historii Polski, której realia odtworzono z pietyzmem i dbałością o szczegóły. Widzom, którzy pamiętają przywołane w filmie czasy, dostarczy on zapewne wzruszeń, a młodszym podstawowej wiedzy historycznej. Żałować należy tylko, że dzieło nie próbuje nawet wznieść się ponad poziom hagiografii.
POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS | FILM BIOGRAFICZNY | POLSKA 2009 | REŻ. RAFAŁ WIECZYŃSKI | WYK. ADAM WORONOWICZ, JÓZEF GLEMP, MARCIN KLEJNO