„Wymyśl produkt, który będzie mógł zostać wykorzystany tylko raz". To jedno zdanie wypowiedziane pod koniec XIX wieku przez właściciela firmy Crown Cork and Seal Company (zajmującej się produkcją kapsli do butelek) do swojego podwładnego, stało się inspiracją do stworzenia przedmiotu, który od ponad 100 lat ułatwia życie mężczyznom na całym świecie. Podwładnym tym był King Camp Gillette, a przedmiotem maszynka do golenia z wymiennymi ostrzami.
Sukces Gillettowi pomogła osiągnąć nie tylko złota rada doświadczonego pracodawcy, ale także przypadek. Dość bolesny przypadek, jakim było zacięcie się podczas golenia. Wtedy to właśnie King Camp wpadł na pomysł zastąpienia drogiej, szybko tępiącej się i powodującej głębokie rany (w które nierzadko wdawały się śmiertelne zakażenia) brzytwy tanią maszynką o cienkich, wymiennych ostrzach.
Zanim jednak udało mu się osiągnąć zamierzony cel, musiało minąć 6 lat. Był to okres zmagania się z problemami technicznymi, których przezwyciężenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania młodego absolwenta MIT – Williama Nickersona. Kluczem do sukcesu okazało się wykorzystanie przez niego struktury kanapki i stworzenie ostrza z 5 cieniutkich warstw (żelazo-miedź-stal-miedź-żelazo). Było ono na tyle ostre, a przede wszystkim tanie, że można było zacząć jego masową produkcję. Był rok 1903.
Genialne, nieraz ekscentryczne umysły
Każdy z odcinków programu „Wynalazki, które wstrząsnęły światem" emitowanych na Discovery World ukazuje jedną dekadę XX wieku poprzez pryzmat wynalazków, które ją ukształtowały. Oprócz omówienia technicznej strony samych innowacji, zostaną przybliżone także sylwetki genialnych, nieraz ekscentrycznych umysłów, dla których nie było rzeczy niemożliwych. Niektórymi spośród konstruktorów kierowała czysta ciekawość i potrzeba uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Inni pragnęli przede wszystkim dorobić się fortuny. Jeszcze inni działali z czystej potrzeby serca – chcieli pomóc bliźnim.