Z pewnością nie należał on do ludzi skromnych, ale może właśnie dlatego osiągnął w futbolu sukcesy, jakich nie powtórzył dotąd żaden z Anglików. Film pokazuje początki jego kariery w drugoligowym Derby County, z którym awansował do ekstraklasy, zdobywając w 1972 roku mistrzostwo kraju i doprowadzając do półfinału Pucharu Europy, a następnie przejście do czołowej drużyny ligi, Leeds United.

Największe sukcesy Clougha – czterokrotne zdobycie Pucharu Ligi i dwukrotne Pucharu Europy z Nottingham Forest – są jedynie wymienione w napisach końcowych, ale prześledzenie tylko fragmentu jego biografii wystarczy, by poznać przepis na sukces. Był on prosty: walka na sto procent i żadnych kompromisów, plus Peter Taylor – genialny asystent od wyszukiwania talentów. Niezwykłą osobowość „najlepszego trenera, jakiego nie miała reprezentacja Anglii" przekonująco i z werwą oddał Michael Sheen.

Charakterystyczna jest scena, w której jako trener drugoligowego słabeusza zaczyna skakać z radości na wieść, że w pucharach wylosował mistrza Anglii, widząc w tym szansę na sukces. Tę scenę powinni zobaczyć polscy trenerzy i działacze, którzy wpadali w euforię, gdy nasza reprezentacja losowała słabszych przeciwników na międzynarodowych turniejach. To jest właśnie ta różnica, która dzieli mistrzów od chłopców do bicia.

PRZEKLĘTA LIGA | KOMEDIODRAMAT | WIELKA BRYTANIA, USA 2009 | REŻ. TOM HOOPER | WYK. MICHAEL SHEEN, TIMOTHY SPALL