Różyczka, ospa, polio, odra – budzące kiedyś więcej niż niepokój, bo powodujące masowe zgony dzieci, dziś – powracają.

W latach 60-70 XX wieku obowiązkowe, masowe szczepionki obejmowały całą populację. W Australii do niedawna szczepienia popierało 90 procent ludzi, a tylko 2 procent – było przeciw. W 2012 roku aż 50 procent miało wątpliwości, czy zaszczepić swoje dzieci.

– Koklusz nadal może zabić – to się wcale nie skończyło – zauważają w filmie tamtejsi lekarze dodając, że takiego nasilenia przypadków kokluszu nie było w tym kraju od lat 50-tych.

Powróciła również odra. W Europie odnotowano w 2011 roku 28 tysięcy jej przypadków, 7 tysięcy chorych hospitalizowano. Wśród zapadających na nią jest wielu dorosłych – u których jest jeszcze groźniejsza niż u dzieci – zwłaszcza jeśli idzie o powikłania. A zaraźliwa jest bardzo. I nie ma na nią leku, poza – szczepieniem.

Szczepionki nie są wynalazkiem naszego czasu. Już w 1000 roku w Indiach, gdy fala czarnej ospy zbliżała się do miasta, ludzie ustawiali się w kolejce, aby – kupić chorobę! Szmatką pocierali ramię osoby, potem igłą zadrapywali, aby pokazała się krew, a następnie aplikowali wyschnięte strupy z czarnej ospy pobrane od osób, które ją przeżyły. Większość ludzi wprawdzie była potem chora, ale – zdrowiała i od tamtej pory była uodporniona na tę chorobę. Kolejne pokolenia na różnych kontynentach podobnie radziły sobie z zapobieganiem epidemiom – te etapy przywołują twórcy dokumentu.   

Immunolodzy wyjaśniają na czym polegają problemy ze szczepieniami. Mówią o braku wiedzy, modzie i o tym, że populacja jest tylko wtedy odpowiednio chroniona przed zachorowaniami, gdy jej zasadnicza większość, czyli 95 procent - jest zaszczepiona. Rozwiewają też rzeczowo mity dotyczące szkodliwego wpływu szczepień na dziecięce organizmy analizując konkretne okoliczności i szczególne przypadki chorych we Francji, na Ukrainie, w Australii, USA.

– Emocjonalne historie w Internecie też nie pomagają sprawie – zauważa fachowiec od teorii decyzji.

Premiera australijskiego dokumentu „Szczepienia: bać się czy kochać” w poniedziałek 19 września 0.15 w TVP 2.