To koniec nauczania języków? Tłumacze AI przełomem, z każdego zrobią poliglotę

Systemy AI potrafią dziś już – w czasie rzeczywistym – tłumaczyć, podkładać sklonowany głos i generować obraz tak, by ruch ust wyglądał możliwie naturalnie. Niebawem łatwe będzie porozumiewanie się bez znajomości języków obcych.

Publikacja: 03.10.2023 07:56

Globalny rynek tłumaczy AI rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Jak prognozują analitycy Acumen Researc

Globalny rynek tłumaczy AI rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Jak prognozują analitycy Acumen Research, wartość takich usług do roku 2030 wzrośnie (z 812 mld dol. w 2021 r.) do ok. 4,1 mld dol.

Foto: shutterstock

AWFull (z ang. awfull – okropny) – tak o wizji przekładu obcych języków za pomocą sztucznej inteligencji oraz systemów translacyjnych mówią sami tłumacze. AWFull to akronim od sformułowania „AlWays Full Automation” (zawsze pełna automatyka). To dobitnie pokazuje, że perspektywa wykorzystania automatycznych technologii tłumaczących dla przedstawicieli tej branży stanowi ponurą wizję przyszłości. Dziś tłumaczenie artykułów, dokumentów czy e-maili na dowolny język nie jest już dla nikogo problemem – wystarczy kilka kliknięć myszką w komputerzy czy ruchów palcem na ekranie smartfona. Ale teraz za sprawą dynamicznego rozwoju botów konwersacyjnych ta rewolucja idzie jeszcze dalej. Tłumaczenie naszej mowy w wersji audio, i to w czasie rzeczywistym, przestaje być wyzwaniem. Giganci sektora nowych technologii udostępniają kolejne narzędzia AI, które zapewne w nieodległej perspektywie pozbawią pracy tłumaczy symultanicznych i sprawią, że każdy z nas – w pewnym sensie – stanie się poliglotą. Znajomość języka przestanie być bowiem jakąkolwiek barierą w komunikacji.

Pozostało 82% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Technologie
Mocarstwa testują działa elektromagnetyczne. Spektakularna porażka Chin
Technologie
Naukowcy odkryli, jak usuwać „wieczne chemikalia”. Zaskakujące rozwiązanie z USA
Technologie
Polski start-up rozpycha się w kosmosie. Wysyłają sztuczną inteligencję z ważną misją
Technologie
Napęd WARP ze Star Treka to nie science fiction. Otwarcie wrót do podboju kosmosu
Technologie
Sztuczna inteligencja uczy się mówić od małych dzieci. Ten eksperyment zaskakuje