Angielski tytuł sztuki brzmi: "Radiance: The Passion of Marie Curie".
Sztukę napisał znany aktor Alan Alda, którego widzowie amerykańscy znają m.in z popularnego serialu TV MASH. Pasjonat nauki, Alda współorganizuje od lat Światowy Kongres Nauki i postanowił urozmaicić jeden z nich czytaniem listów Marii Skłodowskiej Curie.
Okazało się wówczas, że listy przechowywane w Bibliotece Narodowej w Paryżu są po stu latach nadal radioaktywne i aby uzyskać do nich dostęp konieczne jest specjalne zezwolenie. Alde tak zaintrygowała postać Marii Curie, że postanowił szczegółowo przestudiować jej biografię, a owocem tych dociekań jest właśnie "Promienistość...".
Pierwsze czytanie sztuki Aldy odbyło się podczas Światowego Festiwalu Nauki w Nowym Jorku, w czerwcu tego roku, w obecności wnuczki Marii Curie, Helene Langevin-Joliot.
"Promienistość.." pokazuje okres życia uczonej pomiędzy jej pierwszą (wspólną z mężem Piotrem) Nagrodą Nobla, a drugą, indywidualną. Według Aldy jest to najciekawszy i najbardziej dramatyczny okres jej życia, zarówno zawodowego jak i prywatnego. Poznajemy rozpacz Marii po śmierci jej męża oraz jej późniejszą przyjaźń z uczniem Piotra Curie, Paulem Langevinem, która wywołuje obyczajowy skandal w ówczesnym Paryżu i o mało nie odbiera Marii szansy na drugiego Nobla.