W ubiegłym roku Polska była głównym gościem tej największej imprezy kulturalnej świata. Dla Edynburga przygotowaliśmy ponad 180 wydarzeń teatralnych, muzycznych i plastycznych, a Gzregorz Jarzyna był jedną z trzech indywidualności europejskiego teatru – obok Francuzki Ariane Mnouchkine i Szwajcara Christopha Marthalera – zaproszonych do udzialu w oficjalnym programie Edynburga
Teraz będziemy obecni jedynie w offowym festiwalu Fringe, towarzyszącym głównym prezentacjom. Specjalnością tej wyjątkowej imprezy jest jednak to, że offowe występy zyskują tu nieraz większy rozgłos niż artystyczne sławy.
Do Edynburga jedzie więc wrocławski Teatr Arka, w którego zespole występują osoby niepełnosprawne intelektualnie i zaprezentuje „Bal u Hawkinga". Ramona Nagabczyńska wraz z Magdaleną Jędrą, Konradem Szymańskim i Izabelą Chlewińską pokażą „New (Dis) Order", a białostocki Teatr Malabar Hotel w koprodukcji z Figurentheater Wilde&Vogel spektakl „Głośniej".
- W polskich realiach jest to przedsięwzięcie wyjątkowe. O ile bowiem w przypadku podobnych teatralnych inicjatyw praca nad spektaklem jest jedynie narzędziem terapii i integracji poprzez sztukę, tutaj nadrzędnym celem jest artystyczna jakość — tłumaczy rzeczniczka Teatru Arka Lidia Wietrzyńska.
„Bal u Hawkinga" jest inspirowany postacią Stephena Williama Hawkinga, brytyjskiego astrofizyka i kosmologa, badacza czarnych dziur, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, powodujące paraliż ciała. Naukowiec słynie z niebanalnego poczucia humoru i licznych wystąpień publicznych, zagrał też gościnnie w „Star Trek: Następne pokolenie", użyczył swojego głosu w serialach animowanych „Futurama", „Simpsonowie" i „Dilbert" oraz w utworze zespołu Pink Floyd – „Keep Talking" z albumu The Division Bell z 1994 r.