W spektaklu Tarab muzyka i taniec łączą się ze sobą, tworząc hipnotyczny język ruchowy wyrażający pragnienie nieskończoności i wywołujący chęć włączenia się w to ekstatyczne przeżycie. Grupa dziesięciu tancerzy porusza się w stworzonym przez duet Cie 7273 stylu FUITTFUITT – pełnym wirtuozerii, ornamentalnym tańcu polegającym na nieprzerwanie rozwijającym się i nigdy niepowtarzającym się ruchu, któremu hipnotyczny rytm nadaje muzyka z akcentami arabskoandaluzyjskimi.

„Tarab" jest kluczowym pojęciem kultury arabskiej. Odnosi się do emocji powstałej w wyniku połączenia poezji, muzyki i duchowości. Tarab można porównać do groove w przypadku muzyki funk, do swingu w przypadku jazzu, do duende, jeżeli chodzi o flamenco – mówią twórcy spektaklu.

Zamierzeniem twórców było wywołanie w widzach pragnienia ciągłości tego ruchu i przywołanie emocji od najbardziej skrytych do tych najgwałtowniejszych.

Choreograficznym punktem wyjścia była analiza łagodnych linii i połączeń arabskie kaligrafii w konfrontacji z tradycją zachodniego tańca. W efekcie Tarab upodabnia się do hipnotycznego fresku, gdzie mnogość ruchów daje początek ekstazie i wolności.

Cie 7273 to szwajcarsko-francuski duet tańca współczesnego (Laurence Yadi i Nicolas Cantillon), który istniej od ponad 10 lat. Ich spektakle, począwszy od solo po spektakle z udziałem dwudziestu tancerzy, powstawały we współpracy artystycznej, między innymi z Ballet du Grand Théâtre z Genewy czy Swatch art collection. Zespół

zdobył wiele nagród, m.in. Prix Suisse de la danse et de la Chorégraphie w 2011, Prix de la fondation Lietchi pour les arts czy też Prix Choreographic captures de Joint adventures Tanzwerkstatt Europa.

W Polsce prezentował swoje prace m.in. na Festiwalu Ciało/Umysł (w 2005 i 2009 roku), w cyklu Plusy tańca w Teatrze.

Narodowym czy podczas Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca. Cie 7273 chętnie poszerza własne doświadczenia choreograficzne poprzez współpracę z tancerzami z innych rzeczywistości społecznych, politycznych i kulturowych.

W styczniu 2011 – w przededniu arabskich rewolucji – Cie 7273 odbyła tournée po Europie i Bliskim Wschodzie ze spektaklem Nil. Choreografowie Laurence Yadi i Nicolas Cantillon postanowili kontynuować wędrówkę przez kraje Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Podczas pobytu w Kairze w czerwcu 2013 zgłębiali tajniki tańca egipskiego, co dało początek spektaklowi Tarab.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Spektakl jest świętem tańca z okazji 10-lecia powstania Compagnie 7273. Obecnie prezentowany w ramach programu zamknięcia warszawskiego biura Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.

14.12.2013 20:00

Hala warsztatowa

Nowy Teatr / ul. Madalińskiego

Choreografia: Laurence Yadi, Nicolas Cantillon

Tancerze: Laurence Yadi, Luc Bénard, Nicolas Cantillon, Gildas Diquero, Ryan Djojokarso, Karima El Amrani, Victoria Hoyland, Lola Kervroedan, Aline Lopes, Margaux Monetti

Światło: Patrick Riou,

Kompozycje muzyczne nagranie i miksowanie: Jacques Mantica,

Kostiumy: Olga Kondrachina,

Partnerzy artystyczni: Graziella Jouan, Sir Richard Bishop, Nicolas Field,

Kierownik techniczny: Arnaud Viala,

Autorzy filmu dokumentalnego: Ahmed Abdel Mohsen, Sandra Gisy, Donkeyshot Filmproduction,

Komunikacja i grafika: Yona Lee (Design studio), Régis Golay (Federal)