Reklama
Rozwiń

Tilda Swinton i John Malkovich zagrają w polskich teatrach

Tilda Swinton ze spektaklem „Embodying Pasolini” wystąpi na Malta Festival w Poznaniu. Na toruńskim Kontakcie John Malkovich zagra w „Samotności pól bawełnianych”.

Publikacja: 19.05.2025 21:26

Tilda Swinton

Tilda Swinton

Foto: PAP/Abaca

Szykują się wyjątkowe okazje, by na żywo oglądać spektakle z udziałem największych światowych gwiazd kina i teatru.

Szczególny charakter będzie miał przyjazd Tildy Swinton na poznański Malta Festival, ponieważ wybitna aktorka w każdym roku gra „Embodying Pasolini” tylko w jednym miejscu na świecie – w 2025 r. wyłącznie na poznańskim festiwalu. Swinton występować będzie przed publicznością aż cztery razy w okresie 20–23 czerwca.

„Embodying Pasolini” to autorski hołd laureatki Oscara, Złotego Niedźwiedzia i Złotego Lwa za całokształt twórczości oraz Oliviera Saillarda, historyka sztuki i mody dla słynnego włoskiego reżysera, Piera Paola Pasoliniego. To jednocześnie pierwszy projekt teatralny pozwalający widzom zetknąć się na żywo z szerokim wyborem kostiumów z filmów włoskiego reżysera. Widzowie zobaczą Swinton m.in. w kreacjach zaprojektowanych z myślą o filmach „Ewangelia według św. Mateusza”, „Król Edyp”, „Kwiat tysiąca i jednej nocy” czy „Salò, czyli 120 dni Sodomy”, stworzonych przez Danila Donatiego w atelier Farani. Spektakl odtwarza długi proces odkrywania wartości tych kostiumów aż do momentu, gdy ponownie trafiły na scenę i zostały powtórnie założone – to zaś było pierwotnie było zabronione.

Tilda Swinton na Malta Festival Poznań

Saillard i Swinton przymierzają na scenie blisko 30 ubiorów, sukien, płaszczy i kapeluszy. Widzowie „stają się świadkami tego brawurowego aktu nadawania im ponownie znaczenia”. Jak czytamy w zapowiedziach, „zamknięta w pięknych tkaninach Swinton nie wciela się w przypisane kostiumom konkretne filmowe postaci. Jej rolą jest właśnie brak roli. Jej obecność uwypukla jak te obecnie osierocone kostiumy, oddzielone od związanych z nimi niegdyś ciał, aktorów oraz filmów, potrafią znowu odzyskać dawną głębię i wartość”.

Wybór Pasoliniego dla Swinton nie jest przypadkowy – jej debiut odbył się u innego reżysera łamiącego tabu Dereka Jarmana – w filmie „Caravaggio” (1986). Międzynarodową sławę przyniosła Swinton rola w „Orlando” Sally Potter (1992), ale też wysokobudżetowe hollywoodzkie produkcje – m.in. „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” czy „Avengers: Koniec gry”. Ostatnio oglądaliśmy ją w pierwszym anglojęzycznym filmie Pedra Almodóvara „W pokoju obok”.

Gwiazdą Malty będzie również Agnieszka Holland, patronująca projektom zainspirowanym przez jej twórczość. Odbędzie się prapremiera opery „Głos potwora” Aleksandra Nowaka z librettem Roberta Bolesto, inspirowanej filmem „Europa Europa” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej (27 i 28 czerwca).

Współczesną historię przenosimy w świat mitów, aby dotrzeć do źródeł strachu, nienawiści i miłości, poszukując w nich ponadczasowej prawdy o człowieku

Agnieszka Smoczyńska o spektaklu „Głowa potwora"

– Spektakl pokazuje proces tworzenia współczesnej wystawy sztuki zatytułowanej „Zagłada meduz”. Bohaterem jest Kurator, dla którego eksponaty i wydarzenia towarzyszące ekspozycji stają się wehikułem do antycznych czasów – wyjaśnia Bolesto.

– Współczesną historię przenosimy w świat mitów, aby dotrzeć do źródeł strachu, nienawiści i miłości poszukując w nich ponadczasowej prawdy o człowieku – tłumaczy Agnieszka Smoczyńska.

Z kolei „Kobieta samotna” (28 czerwca), spektakl wyreżyserowany przez Annę Smolar z udziałem m.in. raperki Ryfy Ri, przypomni tytułową bohaterkę z czasów pierwszej Solidarności i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, kim mogłaby być dziś.

Na Maltę przyjedzie też grupa Dewey Dell, tworzona m.in. przez Teodorę, Agatę i Demotrio Castelluccich – prywatnie dzieci Romeo Castellucciego – która pokaże „Święto wiosny” według Igora Strawińskiego i „I’ll do, I’ll do, I’ll” inspirowane „Nocną opowieścią. Rozszyfrowaniem sabatu” Carla Ginzburga. Gwiazdami muzycznymi Malty będą m.in. Roisin Murphy, Fink i The Teskey Brothers.

John Malkovich na toruńskim Kontakcie

Już 30 maja rozpoczyna się w Toruniu Festiwal Kontakt. W „Samotności pól bawełnianych” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Timofeya Kulyabina wystąpi John Malkovich i Ingeborga Dapkunaite. Treścią jest enigmatyczna transakcja w nocnych okolicznościach.

– Nasze przedstawienie opowiada o perwersji seksualnej, o ukrytym pożądaniu – mówi reżyser. W spektaklu, choć na scenie jest dwoje aktorów – Ingeborga Dapkunaite i John Malkovich – nie ma dwóch postaci. To projekcja świadomości człowieka, który bez końca zmaga się z samym sobą, koszmar, w którym nieustannie próbuje się ze sobą pogodzić. Dlatego wymyśla dwa swoje wcielenia, sprzedającego i kupującego.

Łotewsko-niemiecki spektakl Bormio SIA i Flow Projects GmbH będzie grany trzy razy (5 i 6 czerwca).

„Ophelia’s got talent”, reżyseria: Florentina Holzinger

„Ophelia’s got talent”, reżyseria: Florentina Holzinger

Foto: Gordon Walters/ Mat. Pras.

Wydarzeniem Kontaktu będzie przyjazd (31 maja i 1 czerwca) spektaklu jednej z najgorętszych w Europie reżyserek i choreografek Florentiny Holzinger ze spektakularnym widowiskiem „Ophelia’s Got Talent” z Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz w Berlinie, który jest prowokacyjnym manifestem przekraczaniem granic, wśród „rekwizytów” zaś scenografii jest helikopter, gigantyczna kotwica, basen i akwarium. Wiedeńska choreografka zainspirowała się postaciami literackimi związanymi z wodą: Ledą, Meluzyną, Ondyną, nimfami, nereidami, syrenami i oczywiście Ofelią. Kuszą nas one i wciągają w otchłań, gdzie widzowie konfrontują się z tym, czego nie chcą widzieć: z katastrofą klimatyczną, wojnami, mizoginią, uprzedmiotowieniem.

Alvis Hermanis o rosyjskim faszyzmie

Alvis Hermanis zaprezentuje 30 czerwca „Czarnego łabędzia” z Jaunais Rīgas Teātris. Scenariusz oparty na pierwszej części „Idioty” Dostojewskiego przenosi nas do 2024 roku – wojna w Ukrainie trwa już od dwóch lat. Hermanis stawia tezę, że Dostojewski jest ojcem faszyzmu w dzisiejszej Rosji.

Z kolei Teatr Narodowy z Kijowa pokaże „Kaligulę” w reżyserii Ivana Urivsky’ego (1 czerwca), który pyta „jak nisko może upaść człowiek w obawie o własne życie? Do czego zdolny jest człowiek posiadający nieograniczoną władzę?”.

Czytaj więcej

XXXI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi rozpoczęty z przytupem

W konkursie brać będą również udział polskie spektakle m.in. „Udręka życia” Evy Rysovej oraz „Titanic” Michała Siegoczyńskiego z Teatru im. Wilama Horzycy, gospodarza festiwalu, „Kiedy stopnieje śnieg” Katarzyny Minkowskiej z TR Warszawa i „Antygona w Molenbeek” Anny Smolar z Teatru Dramatycznego w Warszawie. A także „Iwona, księżniczka Burgunda” Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Susan Sontag” Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana z Teatru im. Jaracza w Olsztynie oraz „Zemsta” Michała Zadary z Teatru Komedia w Warszawie.

Wśród wydarzeń towarzyszących będą koncerty Polskich Znaków i Chrisa Obehi, który wystąpił w zeszłym roku na Festiwalu Kontakt we włosko-francuskim spektaklu „invisibili”. Zaplanowano pokazy filmów i debatę o współpracy biznesu i kultury.

Szykują się wyjątkowe okazje, by na żywo oglądać spektakle z udziałem największych światowych gwiazd kina i teatru.

Szczególny charakter będzie miał przyjazd Tildy Swinton na poznański Malta Festival, ponieważ wybitna aktorka w każdym roku gra „Embodying Pasolini” tylko w jednym miejscu na świecie – w 2025 r. wyłącznie na poznańskim festiwalu. Swinton występować będzie przed publicznością aż cztery razy w okresie 20–23 czerwca.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Krzysztof Głuchowski: W Kielcach wygrał Jacek Jabrzyk
Teatr
Wyjątkowa premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Przy jakich przebojach umierają Romeo i Julia
Teatr
Teatr Wielki. Personalne przepychanki w Poznaniu
Teatr
„Ziemia obiecana” Kleczewskiej: globalni giganci AI zastąpili wyścig fabrykantów
Teatr
„Ziemia obiecana": co powiedzą Kleczewska, Głuchowski i Klata o dzisiejszej sytuacji?