Oczyszczony z zarzutów reżyser ponownie dyrektorem Łaźni Nowej

Bartosz Szydłowski, twórca Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, będzie dyrektorem nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa do 2028 r. Stracił dyrekcję po donosie radnego PiS. Już dawno został oczyszczony z zarzutów przez sąd.

Publikacja: 30.09.2023 09:42

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Foto: Fot. Piotr Wojnarowski/Miasto Kraków

„Radość! Bartosz Szydłowski wraca na stanowisko dyrektora naczelnego i odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego powołanie na dyrektora Teatr Łaźnia Nowa. Rozpoczynająca się kadencja potrwa do 2028 r.” – poinformował wiceprezydent Krakowa Robert Piaskowski.

Donos radnego PiS

Bartosz Szydłowski, współtwórca Łaźni Nowej, twórca Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia, Mała Boska Komedia (obecnie trwa) Domu Utopii, Bulwar(t) Sztuki, Festiwalu Mrożkowskiego, w 2017 roku pod presją podał się do dymisji po zarzutach radnego PiS.

W 2019 roku prokuratura umorzyła śledztwo w związku z brakiem znamion czynu zabronionego. Potem przedstawiono zarzuty w związku z niegospodarnością finansową. W końcu Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok Sądu I instancji i całkowicie uniewinnił dyrektora Bartosza Szydłowskiego od stawianych przez prokuraturę zarzutów.

Szydłowski napisał wtedy na FB: "Wyrok jest prawomocny i niepodważalny. Koniec. Nie ma we mnie śladu tryumfalizmu. Jestem uboższy o ponad cztery lata, przez które wenę, siłę i moc tworzenia, musiałem trwonić na rozprawy sądowe, przesłuchania, a przede wszystkim na paraliżujące myślenie o niesprawiedliwości, jakiej doświadczam. Nikomu nie życzę, i to nie życzę z całego serca, przeżywania czegoś podobnego. Czy któryś z oszczerców uderzy się w pierś i powie mea culpa?".

Pomimo tego dyrekcję sprawowała wciąż powołana wcześniej Ewa Wolniewicz.

Bartosz i Małgorzata Szydłowscy

Teraz Szydłowski oświadczył:

„Po dobrych paru latach wracam na stanowisko naczelnego Łaźni Nowej. To wspólna decyzja Pani Dyrektor Ewy Wolniewicz, moja oraz Prezydenta Miasta Krakowa, przy wsparciu i kibicowaniu wielu wielu środowisk. Dziękuję Wam bardzo. Dla dobra instytucji, która zawsze miała charakter autorski i dla sprawiedliwości, może nie dziejowej, ale jednak znaczącej, szczególnie w dzisiejszych czasach. Teraz jeszcze intensywniejsza praca i szczodre dzielenie się z Wami DOBREM jakim jest to wspaniałe miejsce. A historia Łaźni zaczęła się od zejścia do piwnicy na Paulińskiej... z zapalniczką w ręku. Potem niemal przez 30 lat udawało się zapraszać do tego utopijnego marzenia kolejnych ludzi, którzy uwierzyli, którzy pomogli, którzy współtworzyli. A najważniejsza osobą od zawsze była i jest Małgorzata Szydłowska. Wkrótce zapowiedzi, obietnice i Nowe Nadzieje!

Małgorzata Szydłowska jest scenografką, współtwórczynią Łaźni Nowej i Centrum Utopii, ona również padła ofiarą oskarżeń.

Powrót dokonał się w niemal aksamitny sposób. Ewa Wolniewicz pozostaje w Łaźni Nowej i będzie pełnić funkcję wicedyrektora.

„Radość! Bartosz Szydłowski wraca na stanowisko dyrektora naczelnego i odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego powołanie na dyrektora Teatr Łaźnia Nowa. Rozpoczynająca się kadencja potrwa do 2028 r.” – poinformował wiceprezydent Krakowa Robert Piaskowski.

Donos radnego PiS

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Teatr
Festiwal Boska Komedia. Mrożek najlepiej by to opisał
Teatr
Przyjaciel Putina, Walerij Giergijew został dyrektorem Teatru Bolszoj
Materiał Promocyjny
Sylwestrowe wieczory w Teatrach OCH i POLONIA
Materiał Promocyjny
Teatr pod choinkę? Oto doskonały pomysł na prezent świąteczny!
Materiał partnera
Warszawski Teatr Capitol zaprasza na Retro Sylwestra 2023/2024 z Hirkiem Wroną!
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?