Car budzący współczucie

Po dwudziestu latach od pamiętnej inscenizacji Marka Weissa na scenę Teatru Wielkiego w Poznaniu wraca „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego.

Aktualizacja: 16.06.2016 23:28 Publikacja: 16.06.2016 23:23

Car budzący współczucie

Foto: materiały prasowe

Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny poznańskiego teatru, a zarazem kierownik muzyczny premiery wybrał wcześniejszą wersję tej opery. Stworzona została przez samego kompozytora w 1872 roku. Oznacza to, że w porównaniu ze spektaklem sprzed 20 lat nie usłyszymy „Borysa Godunowa” w orkiestracji Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, dokonanej przez niego po śmierci Musorgskiego. Kompozytor nie zdołał bowiem doprowadzić do końca swego dzieła.

W najbliższą sobotę poznańska publiczność pozna jednak „Borysa Godunowa" z librettem zamierzonym przez kompozytor jako opera w czterech aktach z prologiem oraz z tzw.aktem polskim i finałową rewolucją Dymitra Samozwańca. Gabriela Chmura uważa, że muzyka tej kompozytorskiej wersji, pozbawiona późniejszych zabiegów Rimskiego- Korsakowa, zawiera więcej dysonansów i w wielu miejscach jest bardziej drapieżna niż romantyczna.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?