Pomysł stworzenia w Teatrze Narodowym Domu Wyspiańskiego był dziełem Jerzego Grzegorzewskiego, który został dyrektorem tej sceny po jej odbudowie w 1997 roku. – Dom Wyspiańskiego nie był nagłówkiem manifestu artystycznego – twierdzi Małgorzata Dziewulska. – Był faktem, działaniem, praktyką społeczną. W latach 1997 – 2005 na scenie Teatru Narodowego wystawiono „Noc listopadową”, „Sędziów”, „Wesele”, „Akropolis”, „Nocy listopadowej” wersję drugą, „Hamleta Stanisława Wyspiańskiego” i oparty na motywie „Powrotu Odysa” spektakl „On. Drugi powrót Odysa”. To znaczy, że w tamtych latach żyło obok nas na co dzień prawie 70 postaci stworzonych przez Wyspiańskiego. W tym tygodniu zobaczymy inscenizacje Grzegorzewskiego, na dużej scenie pokazane zostanie „Wesele”, a na scenie przy Wierzbowej „Sędziowie”. To opowieść o zabójstwie popełnionym przez syna karczmarza, którą Wyspiański zaczerpnął z kroniki sądowej i przeistoczył w antyczną tragedię. Będzie także „Hamlet Stanisława Wyspiańskiego”, czyli przedstawienie wieńczące cykl tematycznych inscenizacji Grzegorzewskiego. Reżyser obok tekstów Wyspiańskiego wykorzystał w nim także fragmenty sztuk Szekspira. Młodzi widzowie osobiście zmierzą się z oryginalnym tekstem podczas warsztatów „Ach, ta chata rozśpiewana... czyli co nas łączy dziś z »Weselem«”. W trakcie improwizacji, etiud i teatralnych wprawek zastanowią się nad tym, co dla nich znaczą dziś słowa napisane przeszło wiek temu. Natomiast żądni wiedzy o Wyspiańskim i Grzegorzewskim zajrzeć powinni na wykład Małgorzaty Dziewulskiej „Archipelag Wesela”.
Przed nami
? „Archipelag Wesela” – wykład Małgorzaty Dziewulskiej i „Dom Wyspiańskiego” – wernisaż zdjęć (3.11, godz. 15)
? „Hamlet Stanisława Wyspiańskiego” – spektakl (3.11, godz. 18; 4.11, godz. 17)? „Sędziowie” – spektakl (3-5.11, godz. 19.30)
? „Ach, ta chata rozśpiewana... czyli co nas łączy dziś z »Weselem«?” – warsztaty teatralne dla młodzieży (4.11)? „Wesele” – spektakl (6-7.11, godz. 19)