Wrocławskie Ossolineum otrzymało archiwum Jerzego Grotowskiego

Pamiątki po twórcy Teatru Laboratorium ofiarował Zakładowi im. Ossolińskich we Wrocławiu brat artysty prof. Kazimierz Grotowski

Publikacja: 28.03.2008 01:01

Pamiątki po twórcy Teatru Laboratorium ofiarował Zakładowi im. Ossolińskich we Wrocławiu brat artysty prof. Kazimierz Grotowski– To niezwykle ciekawy i obszerny materiał z lat 1950 – 1980– mówi Elżbieta Ostromęcka, kustosz Ossolineum.

Archiwum obejmuje łącznie 40 teczek z notatkami do przedstawień, rękopisami tekstów, m.in. „Apocalypsis cum Figuris”, dokumentacją parateatralnych warsztatów Uniwersytetu Teatrów Narodów z połowy lat 70. 11 teczek zawiera listy, m.in. Petera Brooka, Maurice’a Bejarta, Eugenio Barby, Zbigniewa Cynkutisa, Tadeusza Różewicza. Cztery wypełniają fotografie, w większości nigdy niepublikowane. Dokumentacja przeszła już wstępną konserwację i za miesiąc będzie dostępna w Ossolineum dla badaczy i studentów. Dopełni spuściznę Grotowskiego znajdującą się w zbiorach wrocławskiego instytutu jego imienia i paryskiego centrum IMEC.

Przyszły rok został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Jerzego Grotowskiego. W 2009 r. przypada 10-lecie śmierci twórcy „Księcia Niezłomnego”. Mija także 50 lat od objęcia przez Grotowskiego i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu, który potem przekształcił się w Teatr Laboratorium, oraz 25 lat od jego rozwiązania, gdy twórca wybrał drogę parateatralnych poszukiwań.

Międzynarodowy program obchodów Roku Grotowskiego przygotowuje instytut jego imienia we Wrocławiu we współpracy m.in. z Fondazione Pontadera Teatro we Włoszech, duńskim Odin Teatret, New York University z USA i Centre International de Creations Theatrales we Francji.

– Liczymy na podsumowanie dokonań i interpretacji działań Grotowskiego – mówi Grzegorz Ziółkowski, dyrektor programowy instytutu. – Ale też spodziewamy się szerszego spojrzenia na współczesny teatr i refleksji, na ile odpowiada na stawiane przez niego wyzwania.

Największymi wydarzeniami we Wrocławiu w 2009 roku będą: inaugurująca konferencja „Grotowski: co było, co jest. I co jest do zrobienia”, poświęcona światowej recepcji jego twórczości; w kwietniu – seminarium praktyczne „Giving Voice in Wrocław”, zorganizowane przez artystów – spadkobierców Grotowskiego z walijskiego Centre for Performance Research; w czerwcu i lipcu – spotkania teatralne „Świat miejscem prawdy” z udziałem wybitnych twórców, m.in. Petera Brooka, Eugenio Barby, Piny Bausch, Arianne Mnoukchine i Tadashi Suzuki. Tytuł nawiązuje do idei Grotowskiego, którzy uważał, że testem dla teatru jest to, jak potrafi odpowiedzieć na wyzwania rzeczywistości społecznej.

Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?