Pamiątki po twórcy Teatru Laboratorium ofiarował Zakładowi im. Ossolińskich we Wrocławiu brat artysty prof. Kazimierz Grotowski– To niezwykle ciekawy i obszerny materiał z lat 1950 – 1980– mówi Elżbieta Ostromęcka, kustosz Ossolineum.
Archiwum obejmuje łącznie 40 teczek z notatkami do przedstawień, rękopisami tekstów, m.in. „Apocalypsis cum Figuris”, dokumentacją parateatralnych warsztatów Uniwersytetu Teatrów Narodów z połowy lat 70. 11 teczek zawiera listy, m.in. Petera Brooka, Maurice’a Bejarta, Eugenio Barby, Zbigniewa Cynkutisa, Tadeusza Różewicza. Cztery wypełniają fotografie, w większości nigdy niepublikowane. Dokumentacja przeszła już wstępną konserwację i za miesiąc będzie dostępna w Ossolineum dla badaczy i studentów. Dopełni spuściznę Grotowskiego znajdującą się w zbiorach wrocławskiego instytutu jego imienia i paryskiego centrum IMEC.
Przyszły rok został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Jerzego Grotowskiego. W 2009 r. przypada 10-lecie śmierci twórcy „Księcia Niezłomnego”. Mija także 50 lat od objęcia przez Grotowskiego i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu, który potem przekształcił się w Teatr Laboratorium, oraz 25 lat od jego rozwiązania, gdy twórca wybrał drogę parateatralnych poszukiwań.
Międzynarodowy program obchodów Roku Grotowskiego przygotowuje instytut jego imienia we Wrocławiu we współpracy m.in. z Fondazione Pontadera Teatro we Włoszech, duńskim Odin Teatret, New York University z USA i Centre International de Creations Theatrales we Francji.
– Liczymy na podsumowanie dokonań i interpretacji działań Grotowskiego – mówi Grzegorz Ziółkowski, dyrektor programowy instytutu. – Ale też spodziewamy się szerszego spojrzenia na współczesny teatr i refleksji, na ile odpowiada na stawiane przez niego wyzwania.