Jacek Cieślak z Wiednia
W przestrzeni dawnego browaru Gösser, skąd wyjeżdżały konne wozy zaopatrujące niegdyś Wiedeń w piwo – stoi 30 samochodów okrytych białymi pokrowcami, skąpanych mlecznym światłem jarzeniówek. Stara hala na Wiener Festwochen, najważniejszym wiosennym teatralnym festiwalu Europy, gra rolę eleganckiego szrotu. Trudno sobie wyobrazić bardziej sugestywny obraz śmietnika cywilizacji, a jednocześnie ożywczego potencjału recyklingu.
Jazda na podwoziu
Wystarczy, by pojawili się kreatywni ludzie. To pięciu afrykańskich kolosów o figurach i wzroście koszykarzy NBA, w kostiumach łączących funkcje białych robotniczych kombinezonów i ornatów, w jakich odprawia się religijne obrzędy.
Spektakl „La vita nuova" Romeo Castellucciego, czołowego artysty wizualnego, laureata weneckiego biennale, który wyprowadza teatr poza granice literatury i tradycyjnych scen – nawiązuje do „Ducha utopii" Ernsta Blocha, niemieckiego filozofa, który inspirował pokolenie '68 i jest guru buntowników. Castellucci buntuje się przeciwko wtórności artystów oraz niemocy tych, którzy chcąc nimi być, poprzestają na podziwianiu dzieł innych – w muzeach, galeriach i operach. Castellucci przekonuje, że nie trzeba być profesjonalnym aktorem, śpiewakiem po konserwatorium i malarzem po akademii, by tworzyć arcydzieła.
Na dowód pięciu afrykańskich szamanów współczesności rozpoczyna swój rytuał, używając dywanu, amfory, kilku pasterskich kijów, a przede wszystkim wyobraźni. Poprzemysłowe złomowisko zmienia się w magiczną przestrzeń, w której ożywają śpiewy ptaków, głosy przyrody i przetworzone rytmy, a zwykli robotnicy, być może potomkowie niewolników, stają się performerami. Unoszą stare audi jak piórko i obracają nim jak prestidigitator kręci laseczką. Podwozie w kolejnych odsłonach stanowi ramę i tło antycznego popiersia, czaszki, a na końcu siatki pomarańczy, którymi bohaterowie wieczoru bawią się niczym piłeczkami. Obrazy rytmizowane pulsującym światłem i muzyką mają moc siłaczy Castellucciego i monologu o tym, że rzemieślnicy mogą przebić artystów.