Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 25.03.2019 12:47 Publikacja: 25.03.2019 12:43
Przykład porcelany z czasów dynastii Song
Foto: materiały prasowe
Gest władz w Rzymie to jeden z elementów umacniania włosko-chińskich stosunków po tym, jak Włochy jako pierwszy kraj w Europie Zachodniej przystąpiły do współpracy z Chinami w ramach tzw. Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Inicjatywa Pasa i Szlaku, ogłoszona przez Xi Jinpinga w 2013 roku, ma na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku - dawnej drogi lądowej łączącj Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, wykorzystywanej od III w. p.n.e. do XVII n.e.
Współcześnie ma ona być dla Chin strategicznym projektem ekonomicznym, którego infrstruktura połączy Chiny nie tylko z Europą i Bliskim Wschodem, ale i z innymi krajami Azji Środkowej oraz z Afryką.
W geście dobrej woli, zacieśniającej stosunki obu państw, Włochy zwrócą 796 "nielegalnie wywiezionych" z Chin zabytków, wśród których jest m.in. czerwona ceramika z czasów neolitycznej kultury Majiayao (3100-2700 p.n.e) czy porcelana z czasów dynastii Song (960-1279 n.e.).
Decyzja o zwrocie zabytków zapadła na mocy wyroku sądu w Mediolanie, który w listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnął problem własności nielegalnie przemyconych zabytków na korzyść Chin.
Porozumienie o przejęciu przez Chiny zostało podpisane w ostatni piątek przez włsokiego ministra dziedzictwa kulturowego Alberta Bonisoli i jego chińskiego odpowiednika Luo Shuganga.
- Jesteśmy dumni, że możemy zwrócić te zabytki naszym przyjaciołom, bo reprezentują one dziedzictwo i tożsamość Chińczyków - powiedział Bonisoli.
Chiny od lat poszukują skutecznych metod na zwrot skradzionych lub przemyconych zabytków, które znajdują się w największych muzeach świata i prywatnych kolekcjach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas