– Nie zajmujemy już pierwszego miejsca. Muzułmanie nas wyprzedzili – przyznał redaktor naczelny papieskiego rocznika statystycznego “Annuario Potificio” prałat Vittorio Formenti. Potwierdził, że muzułmanie stanowią 19,2 procent populacji świata. Katolicy – 17,4 procent.
Jeszcze rok temu w tym samym roczniku Watykan ogłaszał, że katolicyzm ma najwięcej wyznawców. W liczbach bezwzględnych nadal ich przybywa, ale nie tak szybko jak muzułmanów.
“Muzułmańskie rodziny mają dużo dzieci, chrześcijańskie mają ich mniej” – tłumaczy Vittorio Formenti w wywiadzie dla “L’Osservatore Romano”. Czy to jedyny powód zmian na religijnej mapie świata?
– Jedyny i wyłączny. Przypadki zmiany wyznania są nieliczne i nie mają znaczenia w statystykach – przyznaje w rozmowie z “Rzeczpospolitą” dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego zdaniem ogromne znaczenie ma tu odmienny model rodziny. Muzułmanki nie tylko rodzą więcej dzieci, ale zostają matkami w bardzo młodym wieku. – W świecie islamu jest dużo więcej młodych kobiet w wieku rozrodczym niż wśród katoliczek – przyznaje. Muzułmanki przeciętnie rodzą po kilkoro dzieci. Europejki częściej decydują się tylko na jedno.