Koronawirus. Koniec turnusów w sanatoriach

Pracownicy medyczni: lekarze, pielęgniarki i menedżerowie, swoje działania w placówkach ochrony zdrowia muszą dostosować do wielu zaleceń rządowych.

Aktualizacja: 24.03.2020 19:55 Publikacja: 24.03.2020 17:52

Koronawirus. Koniec turnusów w sanatoriach

Foto: Adobe Stock

Ogłoszenie 13 marca stanu zagrożenia epidemicznego uregulowało na nowo funkcjonowanie służby zdrowia. Zmiany dotyczą m.in. gabinetów specjalistycznych. – Nie wstrzymaliśmy realizacji świadczeń, ale zmieniły się zasady rejestracji skierowań – mówi „Rzeczpospolitej" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Co się zmieniło? Pacjent umieszczony na liście oczekujących poprzez np. rejestrację telefoniczną nie musi już z wyprzedzeniem dostarczać do szpitala czy poradni oryginału skierowania. Przynosi je w terminie 21 dni od momentu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub – jeśli wizyta odbywa się podczas obowiązującej kwarantanny – w dniu udzielenia świadczenia. – Tam, gdzie nie wymagana jest pilna wizyta, należy umówić późniejszy termin – podkreśla rzecznik MZ. Pacjenci kontynuujący opiekę w danej poradni mogą również skorzystać z systemów teleinformatycznych, np. porad przez telefon czy e-maila. Kolejny sposób to leczenie w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w trakcie której przychodzi się tylko na konkretne zabiegi i badania.

Covid-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dentyści i stomatolodzy mają więc często bezpośredni kontakt z kanałami przenoszenia infekcji. „Rz" pisała już o zamkniętych podczas kwarantanny gabinetach.

Dla części z nich, które mimo wszystko postanowiły kontynuować świadczenie usług, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wydało wiele zaleceń. To przede wszystkim: rezygnacja z wizyt u osób z grup ryzyka, tzn. pacjentów powyżej 65. roku życia lub tych z chorobami współistniejącymi, pomiar temperatury pacjenta termometrem bezdotykowym przed wejściem do gabinetu oraz wypełnienie przez niego kwestionariusza epidemiologicznego i podział zabiegów na trzy grupy – wykonywane w trybie pilnym, przyspieszonym lub planowym.

Reklama
Reklama

Do odwołania zamknięto również uzdrowiska. Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego – 14 marca – zawieszono ich działalność. Osoby przebywające w placówkach same mogły jednak zdecydować o dokończeniu turnusu lub powrocie do domu.

Już po pięciu dniach, decyzją ministra zdrowia, zawieszono wykonywanie także bieżących świadczeń, co oznacza, że osoby, których wizyty już się rozpoczęły, nie mogą ich kontynuować. MZ zaleciło jednak, aby „świadczeniodawcy zapewnili pacjentom oczekującym na transport warunki pobytowe adekwatne do czasu oczekiwania" – czytamy w komunikacie.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1235
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1234
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1233
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1232
Świat
Podcast „Rzecz w tym”: Dlaczego Czesi nagle zakochali się w Polsce?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama