Reklama

Norwegia spodziewa się fali imigrantów z południa Europy

Mimo trwającego od pięciu lat kryzysu finansowego, który dotkliwie dotknął kraje na południu Europy, Norwegia dopiero teraz obserwuje wzrastający przypływ imigrantów. I spodziewa się, że będzie ich coraz więcej.

Publikacja: 20.12.2013 17:34

Znaczący przypływ imigrantów z takich krajów jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia Norwegowie zaobserwowali dopiero w ubiegłym roku. Statystyki wskazują, że liczba ta będzie nadal rosnąć.

Reklama
Reklama

W Grecji i Hiszpanii stopy bezrobocia wynoszą obecnie 26-27 procent. Wśród młodzieży bywają nawet dwukrotnie większe. Najprawdopodobniej zaowocuje to wzrostem liczby młodych ludzi decydujących się na wyjazd do Skandynawii w poszukiwaniu pracy, podobnie jak stało się kilka lat temu w przypadku obywateli krajów Europy Wschodniej.

Porównując dane z listopada 2012 i 2013 roku, okazało się, że liczba imigrantów z Grecji, którzy poszukiwali pracy w Norwegii, wzrosła o 49 procent. I to właśnie ten kraj przoduje w liczbie imigrantów przybywających do Norwegii.

Na drugim miejscu znajdują się obywatele Hiszpanii - w poszukiwaniu zajęcia przybyło ich w 2013 roku o 39 procent więcej niż w ubiegłym. Kolejne miejsce zajmuje Portugalia - 32 procent.

Mimo że liczba imigrantów z Hiszpanii, Portugalii i Grecji nie zbliża się nawet do liczby pracujących w Norwegii Szwedów, Polaków, Litwinów i Łotyszy, wysokie tempo wzrostu daje się już zauważyć.

Reklama
Reklama

- To nowe zjawisko, ale wkrótce odczujemy jego efekty - mówi Anders Ekeland z norweskiego urzędu statystycznego.

Poziom edukacji w europejskich krajach śródziemnomorskich jest oceniany jako dość wysoki, a jednocześnie kryzys finansowy spowodował, że wykształceni młodzi ludzie od razu po zakończeniu edukacji stają się bezrobotni. W rezultacie imigranci, którzy zdecydowali się na wyjazd do Norwegii, są poszukiwaną siłą roboczą. Wielu z nich ma również zawody, na których niedobór cierpi Norwegia - brakuje tam przede wszystkim  inżynierów i nauczycieli przedszkolnych.

Katolicka organizacja Caritas, która od 2011 roku pomaga imigrantom w Norwegii, zaznacza, że początkowo pomoc tę otrzymywali głównie Polacy. Dziś są to przede wszystkim Hiszpanie. Caritas rejestruje ich miesięcznie od 600 do 800, co wskazuje, że rzeczywista liczba przybywających do pracy imigrantów może być jeszcze wyższa, gdyż nie wszyscy są zarejestrowani.

Według wieku sondaży Norwegowie są jednym z najżyczliwszych imigrantom społeczeństw. Jednak i tam zdarzają się krwawe akcje przeciwko nim, takie jak masakra dokonana przez Andersa Breivika, a partie prawicowe, przede wszystkim Partia Postępu,  sprzeciwiają się obecnej polityce imigracyjnej.

Likwidacja obozu Romów pod Oslo. Właściciel terenu, na którym rozbili obozowisko, wygrał w sądzie sześciomiesięczną batalię.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1459
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Świat
Indie i Chiny – wielkie starcie jest nieuniknione? Polska kupuje więcej złota niż Chiny
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1458
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1457
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama