Amnesty International przeprowadziła oficjalne śledztwo badające powiązania między grecką policją a skrajną organizacją Złoty Świt.
17 września 2013 na przedmieściach Aten (Keratsini) tragicznie zmarł Pavlos Fyssas, muzyk i działacz antyfaszystowski. W obecności ośmiu policjantów zasztyletował go członek Złotego Świtu. Żaden z policjantów-świadków nie zainterweniował.
Następnego dnia odbyła się demonstracja - protestujący domagali się ujawnienia prawdy i wyrażali oburzenie sytuacją. Policja zainterweniowała zbrojnie: rozpędzając zgromadzonych za pomocą pałek i chemikaliów. Trzydzieści jeden osób potrzebowało pomocy medycznej, większość z nich doznała urazów głowy. Protestujący poinformowali, że byli bici pałkami policyjnymi, hełmami a nawet tarczami. Członkowie grup skrajnie prawicowych (m.in. Złotego Świtu) obrzucali ich kamieniami, jednak policjanci nie zareagowali. Gavril, 32 -letni protestujący, stracił prawe oko i pod koniec października 2013 roku musiał przejść trzy operacje.
W grudniu ubiegłego roku niemal 50 osób - w tym lider Złotego Świtu, dwóch policjantów i pięciu posłów - zostało aresztowanych i oskarżonych o ciężkie przestępstwa (od morderstw, przez wywoływanie eksplozji, do szantaży). Kolejnych dziesięciu policjantów okazało się mieć bezpośrednie lub pośrednie powiązania z działalnością przestępczą przypisywaną członkom Złotego Świtu.
Amnesty International w raporcie "Prawo dla wybranych: kultura nadużyć i bezkarności w greckiej policji" ujawniła częste i długotrwałe łamanie praw człowieka przez funkcjonariuszy organów ścigania.