Aktualizacja: 30.01.2015 07:14 Publikacja: 30.01.2015 00:00
Foto: AFP
Anna Słojewska z Brukseli
Unia przedłuża obecne sankcje wizowe i zamrożenia aktywów wobec osób i firm odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację we wschodniej Ukrainie o kolejne pół roku do września 2015 roku — zdecydowali w czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych UE. W ciągu tygodnia do listy dopisane zostaną kolejne nazwiska i firmy, a formalną decyzję w tej sprawie podejmą ministrowie na spotkaniu 9 lutego. Unijni urzędnicy zostali też zobowiązania do prac nad dalszymi sankcjami. — To obejmuje wszystkie możliwe instrumenty, w tym również dalsze sankcje ekonomiczne — oświadczyła Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej. Wielu ministrów wyrażało przekonanie, że takie zaostrzenie polityki jest niezbędne. — Byłoby to zgodne z naszymi zapowiedziami, gdy groziliśmy zaostrzeniem polityki w razie pogorszenia się sytuacji — mówił Linas Linkevicius, minister Litwy, kraju tradycyjnie opowiadającego się za ostrym kursem wobec Rosji.
Jak jednak podkreśliła Mogherini o obecnie obowiązujących sankcjach gospodarcze (wygasają w lipcu) zdecydowali przywódcy państw i rządów. I również obecnie dla ewentualnego wprowadzenia dodatkowych sankcji gospodarczych, jeśli byłaby jednomyślna zgoda 28 państw, zdecydują politycy najwyższego szczebla. Spotykają się już 12 lutego, ale to szczyt nieformalny, który w zasadzie decyzji nie podejmuje. Być może więc sprawa przeciągnie się do kolejnej, tym razem już formalnej Rady Europejskiej, w marcu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na miasto Kropywnycki. Ukraińcy atakowali obwód woroneski, saratowski i rostowski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie zapowiadają rozmowy z Rosjanami na temat szczegółów dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie w Dżuddzie, w Arabii Saudyjskiej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Według informacji Bloomberga we wtorek UE i Wielka Brytania podejmą rozmowy o zajęciu zamrożonych rosyjskich aktywów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W pożarze, który wybuchł w klubie nocnym w mieście Kočani w Macedonii Północnej, gdzie na koncercie zebrało się ponad tysiąc osób, zginęło co najmniej 59 osób. 155 osób zostało rannych - poinformował macedoński minister spraw wewnętrznych Pancze Toszkowski.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak dronów na miasto Kropywnycki. Ukraińcy atakowali obwód woroneski, saratowski i rostowski.
Podróżni żądają krótkich czasów przejazdu, rosną więc prędkości pociągów, także samorządowych. Jednak niezbędna staje się lepsza koordynacja poczynań marszałków województw.
Unijne wsparcie polityczne i wojskowe dla Ukrainy nie ma poparcia Węgier. UE zastanawia się nad przyspieszeniem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
- W tej chwili rozgrywa się operacja zmierzająca do tego, żeby zmienić Unię w państwo - i to państwo scentralizowane, wiadomo, pod kierownictwem Niemiec i Francji - powiedział po głosowaniu w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Osamotniona przez USA Unia Europejska staje przed egzystencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji. I nie może tolerować agenta Moskwy w swoim gronie. Nie ma w nim miejsca dla Viktora Orbána.
Karol Nawrocki w dalszym ciągu jest jedną wielką niewiadomą. To enigma nawet dla wyborców PiS – tak wyniki pogłębionego badania kandydatów na prezydenta w najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” podsumowuje Jacek Nizinkiewicz.
„Decyzje Tuska w sprawie obronności to oddanie do Brukseli i Berlina polskich pieniędzy na zbrojenia i kontroli nad polską armią” czy „Chcecie, żeby polskiej armii wydawał rozkazy Niemiec, wnuk hitlerowca?” - piszą posłowie PiS po głosowaniu nad uchwałą ws. bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej, której nie poparli.
Najpierw dużo mówiło się o ukraińskich złożach metali ziem rzadkich, a teraz słyszymy o elektrowniach atomowych, którymi chcą zarządzać Amerykanie. Ukraina mogłaby też odstąpić Donaldowi Trumpowi swoje grunty na którejś z niezbyt oddalonych od Ziemi planet.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas