Aktualizacja: 30.01.2015 07:14 Publikacja: 30.01.2015 00:00
Foto: AFP
Anna Słojewska z Brukseli
Unia przedłuża obecne sankcje wizowe i zamrożenia aktywów wobec osób i firm odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację we wschodniej Ukrainie o kolejne pół roku do września 2015 roku — zdecydowali w czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych UE. W ciągu tygodnia do listy dopisane zostaną kolejne nazwiska i firmy, a formalną decyzję w tej sprawie podejmą ministrowie na spotkaniu 9 lutego. Unijni urzędnicy zostali też zobowiązania do prac nad dalszymi sankcjami. — To obejmuje wszystkie możliwe instrumenty, w tym również dalsze sankcje ekonomiczne — oświadczyła Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej. Wielu ministrów wyrażało przekonanie, że takie zaostrzenie polityki jest niezbędne. — Byłoby to zgodne z naszymi zapowiedziami, gdy groziliśmy zaostrzeniem polityki w razie pogorszenia się sytuacji — mówił Linas Linkevicius, minister Litwy, kraju tradycyjnie opowiadającego się za ostrym kursem wobec Rosji.
Jak jednak podkreśliła Mogherini o obecnie obowiązujących sankcjach gospodarcze (wygasają w lipcu) zdecydowali przywódcy państw i rządów. I również obecnie dla ewentualnego wprowadzenia dodatkowych sankcji gospodarczych, jeśli byłaby jednomyślna zgoda 28 państw, zdecydują politycy najwyższego szczebla. Spotykają się już 12 lutego, ale to szczyt nieformalny, który w zasadzie decyzji nie podejmuje. Być może więc sprawa przeciągnie się do kolejnej, tym razem już formalnej Rady Europejskiej, w marcu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Od początku najazdu na Ukrainę w zamachach zginęło co najmniej kilkudziesięciu ukraińskich zdrajców, a także Rosjan uznanych przez Kijów za zbrodniarzy wojennych. Kreml nie bardzo potrafi odpowiedzieć.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas