W sierpniu Amerykanie dokonali pierwszych nalotów w Iraku, a także zaangażowali około 3 tys. żołnierzy w celu szkolenia irackich i kurdyjskich sił do walki z IS. Wato przypomnieć, że Obama dochodząc do władzy, uczynił z postulatu wycofania sił amerykańskich z Iraku jedną z głównych wyborczych obietnic.

Jeśli są konkretne pomysły, a premier Abadi żądania pomocy będzie odpowiednio stopniował, to my oczywiście rozważymy poważnie każdą z propozycji - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Tymczasem koalicja przeciw Państwu Islamskiemu rozszerza się. Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z IS i wyśle 150 żołnierzy do Iraku. O tym, że Węgry rozważają przystąpienie do międzynarodowej koalicji walczącej z islamistami, poinformował już na początku marca szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Także na początku marca, premier Tony Abbott poinformował, że Australia zwiększy swoje dotychczasowe zaangażowanie w misję szkoleniową irackich sił specjalnych. Australijczycy mają współpracować z Nowozelandczykami. Planowane szkolenia mają na celu zwiększenie skuteczności sił irackich w walce z Państwem Islamskim.

W poniedziałek Abbott potwierdzając australijskie wsparcie, poinformował o ustaleniu liczby wysyłanych żołnierzy na 300, maksymalnie 330.